31.10.2019, 00:10 154

GAZETELERDEN KESTİKLERİM-SEVAP KAZANMA YOLLARI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki yazımda, önemli gördüğüm gazete kupürlerini kestiğimi, zaman zaman bunlardan faydalandığımı ve bunlar yardımıyla topluma yol ve hedef gösteren bu yazılara kendi değerlendirmemi de katarak sizlerle paylaştığımı bildirmiş ve böyle iki yazıyı özetleyerek bilginize sunacağımdan bahsetmiştim.

Bundan önceki yazımın başlığı Diyanet’ten fidan seferberliği idi. Yazının özü dünyayı yaşanabilir kılmak için insanların yaşamında ağaç dikmeyi tavsiye ediyordu.

* * *

Bahsettiğim ikinci yazıyı bugün ele alıyorum. Beni etkiliyen bu yazı Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık tarafından Çorum Haber gazetesinde 20 Nisan 2019 tarihinde yayınlanmış bir makaledir.

Yazı kendisine sorulan “ Hocam bu kandil kaç rekat namaz kılalım, kaç bin tane tevhid söyleyip zikir çekelim” ile başlıyor.

Yazar bu soruya genel olarak bir cevap veriyor. “ Ben de o müslümanlara diyorum ki: Size daha kazançlı ama nefse ağır gelen sevap yollarını göstereyim mİ? “

Aldığı cevap ise din adamlarını sayan ve onlara önem veren bir nitelikte ve “Evet Hocam göster. “

Bıyık hoca. Bunun üzerine “ Öyleyse şu söylediklerimi yapın diyor “

* * *

Değerli Müftü Yardımcımızın yapılmasını söyledikleri kendisi tarafından 9 madde halinde çok geniş ve kapsamlı anlatılmış. Bunların hepsini aynen buraya almayı istememe rağmen köşemdeki yerimin buna imkan vermeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle yazımın sonunda yapacağım genel değerlendirmem ile ilgili olan 1.Maddeyi özetleyerek sizlerle paylaşacağım. İsterseniz makalenin tümünü Çorum Haber gazetesinin internet sitesinden okuyabilirsiniz.

* * *

Madde1-Variyetiniz varsa alın birkaç yetimi tepeden tırnağa giydirin, yedirin içirin, uzun vadede ise o yetimlerin eğitim masraflarını karşılayın. Okuyup büyük adam olsunlar, dine diyanete, vatana millete faydalı gençler olsunlar. Zaten sevgiden şefkatten ve baba himayesinden mahrum kalmışlar. Bunların sizin yüzünüze sevgi ile bir bakışı Allah’ın size rahmet nazarı ile bakması demektir. Malumunuz Aziz Peygamberimiz, duası red olunmayan güruhun içinde yetimi en başta saymıştır.

* * *

Değerli okurlarım, Bıyık hocamızın lütfen bu önerisini dikkate alarak etrafınızdaki yetimlerin yanında yer alınız ve onlardan yardımlarınızı esirgemeyiniz. Hocamızın bu önerisine ben yetimlerin yanında yoksulları da eklemeyi istiyorum.

Bir öğretim üyesi olarak bilhassa İstanbul’a yüksek tahsil yapmaya gelen ve imkanları olmayan ya da kısıtlı olan gençlerin hangi sıkıntıları çektiğini çok iyi biliyorum.

Şu anda devletimizin verdiği 500 lira burs ile İstanbul’da geçinilmesi mümkün değildir. Yaptırdığım bir çalışmada bir öğrencinin, devlet yurtlarında kalmak şartı ile en az 1000 liraya birazcık rahat yaşayabilmesi ve kendisini geliştirebilmesi için de 1500 liraya ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Bana göre, ailesinin imkanları yoksa 500 lira burs alan bir öğrenci de yoksuldur.

* * *

Yazıma Bıyık hocanın son satırlarını daha da teşvik edici hale getirerek son vermeyi istiyorum.

Biz hayatımızda , merhamet, yardımlaşma, sevgi, kardeşlik, diğergamlık, empati gibi hasletlerin semtine uğramak istiyorsak YETİMİN ve YOKSULUN EĞİTİM MASRAFLARINI KARŞILAMAYA KATKIDA BULUNMALIYIZ.

İstanbul, 27 Ekim 2019

Kaynak:

-Ahmet Zeki Bıyık, “İŞTE SİZE KANDİL”, Çorum Haber, 20.4.2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@