15.10.2019, 00:04 72

GAZETELERDEN KESTİKLERİM- DİYANET’TEN FİDAN SEFERBERLİĞİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun yıllardan beri okumaya fırsat bulamadığım veya ileride yazılarımda değerlendirmek istediğim gazete sayfalarını ve önemli gazete kupürlerini biriktirmekteyim. Zaman zaman bunlardan faydalanmaktayım. İşte bugün, topluma yol ve hedef gösterdiği için böyle iki yazıyı özetleyerek sizinle paylaşmayı istiyorum.

* * *

Bu haberde, Diyanet İşleri Başkanlığının, 90 bin camide fidan seferberliği başlattığı yer almaktadır. Başkanlık, Cuma hutbesinde ‘Dünya Evimiz Bize Emanettir’ başlıklı hutbe okuttu. Hutbede şunlar vurgulandı;

“ Dünyada her bir varlığın ayrı bir gayesi ve değeri vardır. Bir taraftan tonlarca ekmeğin çöpe atıldığı, diğer taraftan açlık sebebiyle birçok insanın hayatını kaybettiği acı bir çağı yaşıyoruz. Dünyevi hırslarının esiri olan insanoğlu, çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı. Bütün canlılara nefes kaynağı olan ormanları yaktı, karnımızı doydurduğumuz toprakları çölleştirdi, suya kandığımız nehirleri kirletti. Oysa çevremize sevgi ve şefkatle davrandığımız ölçüde bizler de huzur ve sağlık içinde yaşayacağız. Aksi halde zarar görecek olan tabiat değil, bizatihi bizler olacağız.”

Bu hutbe yayınlandıktan sonra takip eden Pazar günü sabah namazından sonra Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle bütün camilerde fidan dikimi gerçekleştirildi.

* * *

Değerli okuyucularım, internette bulduğum ve aşağıda sizlerle paylaştığım bu anıt ağacın altında mezarlıklar yer almaktadır. Demek ki ağaçlar yalnız yaşarken değil her zaman insanlara hizmet etmektedir. Bu nedenle fırsat buldukça fidan dikelim ve doğamızı zenginleştirelim.

Ben Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu hutbesi ile halkımızı bilinçlendirdiğine ve dine anlam kattığına inanıyorum. Bu kuruluşun, toplumun çevre koruma konusunda yönlendirilmesinde daha da etkin olmasını temenni ediyorum.

Antalya, 8 Ekim 2019

Kaynaklar:

-“Diyanetten fidan Seferberliği, Hürriyet, 5. 10.2019

- Ormanlar ile ilgili görseller ( Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arşivi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:47
Öğle 12:58
İkindi 15:35
Akşam 18:00
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@