03.02.2012, 00:00 158

FRANSA’DA DEMOKRASİ İÇİN 142 FEDAİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Türkiye uzun bir süreden beri iç ve dış olaylarla yıpratılmak, parçalanmak ve yok edilmek istenmektedir. Ülkemizin Güneydoğu'sunda 1984 yılından beri yaşananlar hepimizi üzmekte ve düşündürmektedir. Bu hareket, yurt dışındaki muhtelif odaklar tarafından da desteklenmektedir. Başbakanımız ve Hükümet üyeleri bu durumdan duydukları rahatsızlığı ifade etmektedirler. Bazı Batılı devletler soykırım konusunu belli ödünler almak için  Türkiye'ye karşı bir koz olarak kullanmak istemekte, bazıları ise Türkiye'nin dış politikasını yönlendirmek ve AB yolunda Türkiye'nin önünü kesmek için kullanmaktadırlar.

Devletimiz, ülke içinde Türkiye'nin birlik ve beraberliğini korumak için mücadele verirken, ülke dışında da yabancı ülkelerin aleyhimize olan girişimlerini göğüslemek zorunda kalmaktadır. Uzun bir süreden beri, bilhassa Ermenistan dışında yaşayan Ermenilerin, Türkiye'yi zor duruma düşürmek için nerede ise tüm dünyaya yayılan bir şekilde parlamentolardan Türkiye aleyhine sözde soykırım yasaları çıkartmaya uğraşmaktadırlar. Ne yazık ki başarılı da oluyorlar... Bugüne kadar 20 ülke soykırımı tanıdı... Bunlardan bazıları; Rusya, Kanada, İtalya, Hollanda, İsviçre, Belçika, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Lübnan, Vatikan, Litvanya, Uruguay, Şili, Arjantin ...

Fransa, daha 2001 yılında soykırımı kabul etmişti, ama hiç bir cezai önlem öngörmemişti. Yasa, “Fransa’nın kanunla tanıdığı bütün soykırımların inkârının suç sayılmasını” öngörüyor. Fransa, meclis kararıyla sadece Yahudi Soykırımı’nı ve 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyor. Teklif yasalaşırsa, Fransız mahkemeleri, suçlanan kişilere bir yıl hapis ile 45 bin euro’ya kadar ceza isteyebilecek Son olarak Fransa'da meclislerden geçen kararın Avrupa Birliği ülkelerine örnek teşkil etmesi  çok önemli. Şöyle ki; AB'nin 2007'de kabul ettiği Çerçeve Karar'dan dolayı yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve soykırıma karşı mücadele edilmesi için tüm AB ülkelerine çağrıda bulunuyor.

Bu nedenle, Fransa’da 77 senatör ve 65 milletvekili imzasıyla Anayasa Konseyi’ne götürülen inkar tasarısının Anayasa’ya aykırı bulunması yasayı geçersiz kılacaktır. Bu karar çıksa dahi ne kadar etkili olacağı bilinmemektedir.Yaklaşan seçimler nedeniyle ana muhalefet partisi tarafından da desteklenmiş bu  tasarının Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Sarkozy tasarıyı tekrar meclisin gündeme getireceği açıklamasında bulundu.

Fransa'da iç siyasetin bir aracı olarak da alınan bu kararın Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilere katkı sağlamayacağı gibi Türk - Fransız ilişkilerine de zarar verecektir. Ama ne yazık ki siyasette oy almak ve seçim kazanmak için her yola başvuruluyor ve Fransa 2007 yılında çekince koyduğu yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve soykırıma karşı mücadele Çerçeve Kararı'ndaki çekincesini elinin ucu ile itiyor. Diğer taraftan Fransa'da parti başkanlarına ve partilerinin kararlarına, inandıkları ve doğru bildikleri bir konuda karşı çıkarak imza atan ve gereğinde siyasi riskleri göğüslemeye hazır milletvekili ve senatörlerin oluşu da dikkati çekiyor. Bu kararları nedeniyle,142 parlamenteri tebrik ederken ülkem adına kendilerine teşekkür ediyorum.

Yazıma son verirken bizim ülkemizde böyle bir durum doğsa idi, acaba parti liderlerinin kararlarına karşı çıkacak 142 parlamenter bulunur muydu diye sormadan edemiyorum?

İstanbul, 2 Şubat 2012

Not:Bu yazı hazırlanırken basın haberlerinden ve internetten faydalanılmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@