11.06.2018, 00:09 284

FRANSA'DA İLK VE ORTA DERECELİ OKULLARDA CEP TELEFONU YASAKLANDI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Kadir Gecenizi ve yaklaşmakta olan Ramazan Bayramınızı tebrik eder, böyle güzel gün ve gecelerin daha nicelerine, sağlık, huzur ve afiyet içerisinde erişmenizi temenni ederim.

----------------------------------------------------------------------------

Bana gelen bir mail ilgimi çekti. Bu ilgimin nedeni çocukların ve öğrencilerin her geçen gün daha fazla internet ile ilgilenmeleri ve etraflarındaki yaşam ve gelişmelere bigane kalmalarıdır.

Fransa Eğitim Bakanı’nın konu ile ilgili belirttiği, ”Yeni teknolojilere açık olmanın Fransa'nın her türlü teknolojiyi kullanacağı anlamına gelmediği” üzerinde durulması gereken önemli bir açıklamadır.

Yetişen gençliğin zamanlarını iyi kullanmaları ve değerlendirmeleri için yönlendirilmeleri önemli olduğu için ülkemizde de "Okullarda Güvenlik Önlemlerinin Alınması" konulu 2018/10 nolu genelgeyle, derslerde cep telefonlarına yasak getirildi hususunu sizlerle paylaşmayı isterim.

* * *

Fransa Ulusal Meclisi, iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) Milletvekili Cathy Racon-Bouzon tarafından hazırlanan ilkokul ve ortaokul (kolej) öğrencilerine cep telefonu taşıma ve kullanma yasağı getiren tasarıyı onayladı.

Fransa'da 2016'da yapılan bir araştırmaya göre yaşları 12 ila 17 arasında değişen her 10 Fransız öğrenciden 9'unun cep telefonu var.

Ülkede öğretmenler, öğrencilerin ders sırasında mesaj atmalarından, sosyal medyada vakit geçirmelerinden şikâyetçi oluyordu.

Buna göre, eylülde başlayacak yeni eğitim yılından itibaren ülkedeki ilkokul ve ortaokullarda (kolej) cep telefonu kullanılamayacak. Tasarıda yer alan, yasağın öğretmenleri de kapsadığı şeklindeki madde değişikliğe uğradı ve yasağın öğretmenleri kapsamadığı belirtildi.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, 2017 sonunda yaptığı açıklamada, okullarda öğrencilerin derse yönelik motivasyonunu artırmak ve dış dünyadan uzaklaşmalarını sağlamak amacıyla cep telefonu yasağı getirileceğini söylemişti. Bakan tasarının kabulünden sonra yaptığı açıklamada, yeni teknolojilere açık olmanın Fransa'nın her türlü teknolojiyi kullanacağı anlamına gelmediğine dikkat çekti. Ayrıca hükümet, yeni yasanın sınıflarda konsantrasyonu artıracağı, "siber zulümleri ve pornografiyi engelleyeceği" görüşünde.

Yeni yasaya göre 15 yaş altı çocuklar okul sınırları içinde cep telefonlarını çantalarında ve gözden uzak tutmak zorunda.

Yasayı eleştirenler, öğretmenlerin yasayı uygulamakta zorlanacağını söylüyor, muhalefet ise yasanın “hükümetin reklam kampanyası” olduğu görüşünde.

Cep telefonu yasağı lise öğrencilerine uygulanmayacak.

* * *

Günümüzde cep telefonları çocuklar, ergenler ve gençler için olmazsa olmaz bir teknolojik ürün haline gelmiştir. Büyüklerinin elinde cep telefonunu gören çocuklar cep telefonu sahibi olmak istemektedirler. Bazen de ebeveynler çocukların kendilerini meşgul etmemelerini istediklerinden onlara cep telefonlarını vermektedirler.

Çocuklarda akıllı telefonların yararlarından biri acil bir durum olduğunda, ailesi ve tüm kuruluşlarla iletişime geçebilmesidir. Buna karşılık akıllı telefonlar okulda oldukça dikkat dağıtıcı olabilmekte ve mesajlaşma, oyun oynama gibi aktiviteler çocuğu derslerden uzaklaştırabilmektedir. Ayrıca akıllı telefonlar internet erişimi ve kamera kullanımı sebebiyle sınavlarda kopya çekmek için kullanılabilmekte, bazen uygunsuz resimler çekilebilmekte ve telefonlar arasında gönderilebilmektedir.

Cep telefonları, çoğu konuda olduğu gibi kararında ve sorumlulukla kullanılması durumunda çocuklara yararlı olabilmektedir.

İnşallah bu yazımdan sonra çocuklarınızın cep telefonu kullanımı ile ilgilenirsiniz ve onların cep telefonuna bağımlı olmasını engellersiniz!

İstanbul, 9 Haziran 2018

Kaynak:

- http://www.turkishny.com/health-news/90-health-news/267457-fransada-ogrencilere-cep-telefonu-yasaklandi

- http://www.haberturk.com/tv/dunya-hali/haber/1991557-fransa-da-yeni-uygulama-universiteye-kadar-cep-telefonu-yasak/7

- http://www.milliyet.com.tr/telefonlarin-cocuklara-zararlari-pembenar-detay-cocuk-2377362/

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@