03.04.2011, 00:00 212

FEYZULLAH KIYIKLIK İSTANBUL’DA SEÇİM BÜROSUNU AÇTI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Seçimler yaklaşıyor. Çorum’da olduğu gibi ülkemizin her tarafında partiler ve milletvekili adayları seçilebilmek için büyük bir faaliyet içindeler.

Cumartesi günü, hemşehrimiz İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın belediye başkanlığı yaptığı Bağcılar’da seçim bürosunun açılışına davetli idim. Bu çağrıya koşarak gittim. Bunun bir çok nedeni vardı. Bunların başında, bir dış Çorumlu olarak bir dış Çorumlu hemşehrimizin İstanbul’dan tekrar milletvekili seçilmesinin şehrimiz için de faydalı olacağı inancım gelmektedir. Diğer bir neden ise, Sayın Kıyıklık, benim de kurucuları arasında olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) hem kurucusu (mütevelli) hem de büyük destekçisi olmasıdır.

Vakfımızın bir ihtiyacı olduğunda her zaman kendisinin varlığına güvendik. Bağcılar Belediye Başkanı iken her zaman yanımızda olan Sayın Kıyıklık, benim Vakıf Başkanlığı yaptığım dönemde Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. Sayın Avni Çelik’in başkanlığını üstlendiği şimdiki Yönetim Kurulu’nda da üyeliğini sürdürmektedir. Bağcılar yeni Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı da başlatılan yakın işbirliğini ve desteğini sürdürmektedir.

Seçim bürosunun açılışında benden bir konuşma yapmam istendi. Konuşmamda değerli hemşehrimiz Kıyıklık’ın vakıflara ve hayır kurumlarına nasıl destek verdiğini anlattım ve başkanlığı döneminde Bağcılar’a yerleşmiş, ülkemizin her tarafından gelen insanları nasıl kucakladığına örnek olarak başkan yardımcılıklarına Türkiye’nin farklı yörelerinden insanlar getirdiğini belirttim. Bugüne kadar olduğu gibi kendisinin faydalı hizmetler yapacağına inandığımı vurguladım.

İstanbul giderek dev bir şehir haline dönüşüyor. Anadolu boşalıyor. Büyük şehirlere ve ülkenin batısına göç devam ediyor. Kalkınmış ülkelerde alınan önlemlerle insanların doğdukları şehirlerde yaşamlarını sürdürmeleri sağlanırken, kalkınmakta olan ülkelerde bu sağlanamıyor ve insanlar büyük şehirlere göç ediyor. 1950 yılından günümüze kadar olan sürede kentlerde yaşayan nüfus dünya genelinde toplam üç kat daha artmıştır. Bu artış gelişmiş ülkelerde iki kat, gelişmekte olan ülkelerde ise 4 kat olarak gerçekleşmiştir. Büyük kentlerde 1960-80 yılları arasında yaşayan nüfus bir milyar kişi artmış, bu artışın yarısından çoğu da gelişmekte olan ülkelerin kentlerinde olmuştur. Bu nedenle dünyanın nüfus açısından en hızlı büyüyen 15 kenti arasında gelişmiş ülke kentlerinden hiç birisi bulunmazken, Sao Paolo, Lagos, Karaçi, Seul, Bogata, Bombay, Kalküta ve Pekin gibi gelişmekte olan ülkelerin kentleri yer almaktadır.

Çorum da dahil 24 ilin milletvekili sayısı azalırken, İstanbul, Ankara, İzmir gibi göç alan şehirlerin milletvekili sayısı arttı. Bu artış İstanbul’da beklenenin üzerinde gerçekleşti ve 70’ten 85’e çıktı. Bu dev şehirde üç seçim bölgesi var. Hemşehrimiz İhsan Özkes’in aday olduğu İstanbul birinci seçim bölgesinin milletvekili sayısı 30. İkinci seçim bölgesinin milletvekili sayısı 27, hemşehrimiz Feyzullah Kıyıklık’ın aday olduğu üçüncü seçim bölgesinin milletvekili sayısı ise 28 oldu. İnşallah en kısa zamanda İstanbul’dan aday olan hemşehrimiz İhsan Özkes’i de seçim bürosunda ziyaret edeceğiz. Gönül isterdi ki, daha çok Çorumlu aday olsun ve biz de hepsini ziyaret edelim.

İşte bu dev şehirde 158.593 Çorumlu yaşıyor. Bunların en çoğu da Bağcılar ilçesinde…Çorumluların bu ilçeye yerleşmelerinde Feyzullah Bey’in önemli katkısı olduğuna inanıyorum.

Seçim bürosunun açılışına çok sayıda Çorumlu da katıldı. Katılanların hepsinin isimlerini alamadım.

Feyzullah Kıyıklık ile ÇEKVA üyesi olan üç Çorumlu olarak (Haydar Ali Öztaş, Kenan Orhon ve ben) çektirdiğimiz fotoğrafta Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı da yer almaktadır.

Uzayan kol bizden olsun temennisi ise Feyzullah beye başarılar diliyorum.

İstanbul, 2 Mayıs 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@