25.06.2016, 00:09 230

FARKLILIĞIMIZ OKUMAK OLSUN

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsan, dünyaya, en gelişmiş bir canlı olarak gelmiştir. Kimse, kimsenin bir kopyası değildir. Herkes kendi çapında bir yetenektir. Evrende var olan her şeyde bir farklılık olduğu gibi, insanların algılamaları davranışları da bir farklılık gösterir. Bu nedenle, her şeyde bir farklılık vardır.
Fark nedir? Fark sözcüğü Arapça kökenlidir. Bizim toplumda da yerini alır. Evet, sözcük konuşamaz ama sözü ona bırakalım.
Arap ve Türk toplumu beni bilir. Beni de şöyle tanımlar:
Farkın tanımı: Her fark, miktar ve değer bakımından olduğu kadar davranış bakımından da ayrıcalığa sahiptir.
Farklı davranış: Her insan bir toplum içerisinde yaşar. Her şeyi görür ve seçer. Ona değer vermeyi öğrenir. Bunu,okuma alanında yaşatabilirse, hem kendisini hem de çevresindekileri yetiştirme olanağı bulur.
Farklılığın yararı: Bir toplumdaki her çeşit farklılık, o toplum için bir zenginlik kaynağıdır. Toplumlardaki her zenginlikten insanların yararlanmaları da insanlarda birlik, beraberlik içerisinde yaşamalarını öğretir. Öğrenmenin tabanı da okumak olmalıdır. Bunu idrak eden bireyler, bir ömür boyu, okuma konusuna gereken önemi verirler. Geri kalmış toplumlar düzeyinden kurtulabilirler. Gelişmekte olan, gelişmiş ülkeler düzeyine erişebilirler. Yalnız bir şartla, “akılın temiz yanını kullanmak” azmiyle!
2016 yılında ülkemizde, insanlarımız, okullarımız, bazı medya temsilcileri, TEVE (TİVİ değil)’lerde sürekli olarak okuma ile ilgili reklamlar yapabiliyorlar. Bu davranış alkışlanacak bir durumdur. Bunu da yaşatabilmek;
-Sizlere,
-Bizlere,
-Onlara bağlıdır. Ben de ben diyenler havanda su döverler. Okumanın temeli de okul öncesi eğitimde, kreşlerde, anaokullarından başlamaktan geçer. Finlandiya’da olduğu gibi!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@