25.03.2014, 00:31 337

FARKLI TARAFLARIMIZ BİR ZENGİNLİKTİR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Hepimiz bir insanız. Aynı ana-babadan dünyaya gelmişiz. Ama birbirimize benzemiyoruz. Aynı olay, aynı davranış karşısında algılamamız, idrak etmemiz farklıdır, farklı yanlarımız vardır. Bu farklılıklar karşısında endişelerimiz olabiliyor. Oysa bir ulusu oluşturan bizler ortak değerlerimize sahip çıkabildiğimiz gibi, bu farklılıkları hoşgörüyle karşılamamız gerekir. Bir düşünelim, Türkiye Cumhuriyeti 36 etnik gruptan, farklı inanç sahiplerinden oluşmuş, 90 yıldır birlikte yaşamış. Yaşatılacağı da kesindir diyelim.
-Fark,
-Fark etmek,
-Farklı sözcükleriyle ne anladıklarımızı aktaralım. İzninizle.
Fark nedir?
Fark sözcüğü Arapça’dır. Şu anlamları içeriyor;
-İki şeyi birbirinden ayıran başkalıktır. Eşanlamlısı, “ayrım”dır. Nitekim her erkek, her kadın birbirinin aynı değildir. Onları birbirinden ayıran başkalıklar vardı. İşte bu başkalıklar “fark” adını alır. Her şeyde farklılıkları o toplum için bir ayrımcılık değil, bir zenginliktir.
-Bir şeyin, diğer şeyden miktar ya da değer yönünden ayrıcalığa sahip olmaktır. Ayrıcalık, bir niteliktir, bir silkiniştir. Kendisine gelmedir. Durgunluktan kurtulmaktır.
-Bir kişiyi ya da toplumu başkasından ayrı tutmaktır. Diğer bir deyimle eşit tutmamaktır. Bu farkı görebilmektir.
Fark etmek nedir?
Fark etmek, o işin farkına varmaktır. Bunu da şöyle açıklayabiliriz.
-Bir şeyi görmektir ya da seçmektir.
-Değişikliğe uğramaktır.
-Bir başkalaşımdır.
-İnsanın bir şeyi sezmesi, o şeyi anlamasıdır.
Farklı olmak nedir?
İki şeyin arasında b ir değişik yan var ise, bu bir farklılıktır. Farklılıkla bir şeyin değişik yanlarını farklılık olarak alırız. O farklılığı da kabul edebiliriz. Farklı olmak, ayrımcı düşünmek hiç değildir. O farklılık içerisinde topluma itici güç olmaktır.
Bir toplumdaki farklılıklar;
Bir toplumu oluşturanlar “ortak değerlerde” birleşirler. Onun gibi farklılıklarımız bizim için destekleyici bir güçtür. Yeter ki, her şeyi dar açı yerine 90-180 dereceden görebilmektir. Bu farklılıklar,
-Ailede,
-Kişiliklerde,
-Tarihte,
-Ekonomide,
-Gelenek ve göreneklerde,
-İnanç konusundaki farklılıkları bilip birbirine sahip çıkmalarda. Bu ise bir toplumda ikinci bir yolu devreye sokmaktır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@