27.01.2018, 00:15 237

FARK KAVRAMINDA ZENGİNLİK VARDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2017 yılının yarısından sonra, çevremi saran hemşehrilerimin bir sorusu ile karşılaştım:

-Öğretmenim, insanız bir toplumsal varlığız. Ülkemizde huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Ama vatanımızın altında ve üzerinde olan zenginliklerimize göz dikenler dün vardı, bugün var, yarın da olacağa benziyor. Bu nedenle her sorunumuzu ele alıp birlik ve beraberlik ruhuyla çözümlememiz gerekiyor. Fakat; “farklı” oluşumuzu bir zenginlik yerine, “öteleme-dışlama” olarak algılamaya başladık. Şu bizim farkı bir de sizden dinlemek istiyoruz, isteğiyle karşılaştım. Konuya da farkın tanımı ile giriyorum.

Fark’ın anlamı: Evrende, dünyada iki şeyi ayıran bir başkalığa biz fark diyoruz. Farklı oluşumu toplumumuz için eşsiz bir zenginliktir. Bunu biz biliyoruz, zenginliğimizin anlaşılmasını istiyoruz. Başkalığı da bir ayrım yerine öteleme-dışlama olarak alamıyoru. Çünkü bu iki sevilmeyen sözcüğün arkasına takılırsak, bütünlüğümüzü, birliğimizi baltalmış oluruz. Çevremizde öteleyen ve dışlayan var ise onların da aydınlaılması hepimizin bir insanlık vefası ve borcudur, dedim. Evime döndüm. Bu konuyu tam üç gün düşündü. Şunları saptayabildim:

-Evrende her şeyin en büyüğü (makro), en küçüğü (mikro) vardır. Bu konuları da bilim inceler.

-Evrende dünya üzerinde yaşıyoruz. Çevremizi saran varlıklara bakıyoruz. Canlılar ile cansızlar tanıyoruz. Bunların da en küçük parçacıklarını öğrenince bilim de bilim diyoruz.

-Canlıların çeşitlerine bakıyoruz. İnsanları, hayvanları, bitkileri en küçük parçalarına kadar öğrenince dünyalar bizim oluyor. Çünkü onların sayesinde yaşama ortamı buluyoruz.

-Bu kez cansızlara bir göz atıyoruz. Elementleri, bileşik cisimleri ve karışımları öğreniyoruz. Bu gelişme bugünkü teknolojiyle bize ulaştırıyor.

-insanlar toplumsal bir varlıktır. Tek başlarına yaşayamazlar. Toplumlar halinde yaşarlar. Maddi alemi bilirler. Bir de manevi alem olduğuna inanırlar. İnanç konusunda totem-put-mabut-ilah- tek yaratan Allah’ın olduğunu öğrenirler. Herkes herkesin inancına sahip çıkar, saygı duyar.

B ukonuya sizler de bildiklerinizi ekleyebilirsiniz. Çağdaş insanların yapamayacağı şeyleri dile getirebilirsiniz.

-Dünyada içsel huzuru akıl bilim mantık yolunda bulabilirsiniz.

-Manevi aleme ait olan vicdanı da insanlar vicdansızlardan öğrenirler, dünyada iyilerin, doğruların, güzellerin, gerçeklerin yanında olurlar. Bir ömür boyu çalışırlar.

-Bir iş sahibi olurlar. (Sıradan değil.)

-Asla çalmazlar.

-Çaldırmazlar.

-Çalanları kollamazlar.

Darısı idrak edemeyenlere!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:29
İkindi 15:26
Akşam 17:55
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@