09.09.2015, 00:02 211

FARK (AYRIM) ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir insanız, en gelişmiş bir canlıyız. Kadın ve erkek olarak dünya üzerinde yaşamımızı yaşıyoruz. Hiçbirimiz dış ve iç yapı bakımından aynı değiliz. Her birimiz beş duyu organına sahibiz ama duyu yeteneğimiz birbirinden farklıdır. Ayrıca her birimiz dünya üzerinde farklı ortamlarda yaşıyoruz. Yaşadığımız bu ortamların da bizler üzerinde etkileri var. Bizler de bu etkileri bir organımız yardımıyla alıyoruz. Bunlar da aklımızın derinliklerinde yerlerini alıyorlar. Şimdi de bunlara bir göz atalım;
Beş duyu organımız ve bunların etkinlikleri
1.Göz, görme.
2.Kulak, işitme.
3.Burun, koklama.
4.Deri, dokunma.
5.Dil, tatma.
Bu duyu organlarımızın aldıkları etkinlikler kişiye göre değişir. İnsanların ilgisini çeker. İnsanların da her şeyde farklı düşünmesini sağlar.Bu saptamalardan sonra kendimize bir soru yöneltelim?
Fark nedir? Bildiklerimizi aktaralım:
-Fark, iki şeyi birbirinden ayıran başkalıktır.
-Fark, bir şeyin, bir başka şeyden miktar ya da değer bakımından bir ayrıcalığa sahip olmasıdır.
-Fark, bir kişiyi ya da bir topluluğu bir başkasından ayrı tutmaktır. Bu durum ise, bir insanı ayrıcalık, ayrımcılık yapmaya iter, dedik ikinci soruyu kendimize yönelttik.
Farklar nasıl anlaşılır?
-Görmekle,
-Sezmekle,
-Algılamakla,
-Anlamakla,
-Kavramakla,
-Kendini konuya vermekle,
-Değişikliğe uğramakla,
-Başkalaşmakla, farklılıkları görmüş oluruz.
Toplumlarda farklılık:
Her toplumdaki farklılıklar gerçekte o toplum için birer zenginlik kaynağıdır. Çünkü, farklı hareket etmek, farklı düşünmeyi sağlar. Tüm buluşlar (icatlar) ve keşifler birer farklı düşüncenin ürünleridir. Bugün, teknolojideki süperler böylece yaşam alanımıza girmiştir.
Farklı düşünme toplumlarda dirilik, canlılık, dinamiklik vererek insanların birbirlerini daha çok sevip saymalarını salar. Yalnız bir şartla!
-Kimseyi dışlamayacaksın, kimseyi ötelemeyeceksin.
Bunun yolu da; aklını kullanacaksın, bilimsel düşüneceksin, mantığına başvurarak en isabetli olanı bulup yaşatacaksın. Bu dünyadan gidinceye dek!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@