09.02.2016, 01:41 353

FAHRİ DOKTOR ÖMER DERİNDERE'Yİ ZİYARET ETTİM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hayırsever hemşehrimiz Ömer Derindere’yi Hitit Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı verilmesinden dolayı, 2 Şubat 2015 tarihinde iş yerinde ziyaret ettim. Böyle bir ödül ile hayır hizmetlerinin taçlandırılmasından dolayı duyduğum memnuniyeti belirttim ve kendisini tebrik ettim.
* * *
Geçmişte yazdığım yazılarda Kayseri Üniversitesi’nin gelişmesine İstanbul’da yaşayan rahmetli iş adamı Kadir Has gibi çok sayıda hemşehrisinin büyük katkısından bahsetmiştim. Yazımda, İstanbul’da yaşayan iş adamı hemşehrilerimizin Çorum’da yeni kurulan Hitit Üniversitesi’ne aynı büyüklükte olmasa da katkı yapmalarını temenni ettiğimi belirtmiştim.
Son yıllarda, İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizden Ömer Derindere ve Avni Çelik kendi adlarını taşıyan Osmancık ve Alaca Meslek Yüksek Okulu binalarının yaptırılmasını sağladılar.2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında Gazi Üniversitesine bağlı olarak açılan Osmancık Meslek Yüksek Okulu 17 Mart 2006 tarihinden itibaren yeni kurulan Hitit Üniversitesi bünyesine alınmış olup başlangıcından beri Ömer Derindere tarafından yaptırılan binada eğitimini sürdürmektedir.
23 Kasım 2011 tarihinde Hitit Üniversitesi bünyesinde açılmış olan Alaca Meslek Yüksek Okulu gelecek ders yılında Avni Çelik tarafından yaptırılan yeni binasına taşınacaktır.
Ayrıca yine İstanbul’da yaşayan hemşehrimiz Sungurlulu işadamı, ÇEKVA kurucularından Haydar Ali Öztaş ile yine İstanbul’da yaşayan iş adamı Nazım Bekmezci, temeli atılan yeni Sungurlu Meslek Yüksek Okulu binasının yapımına katkı sağlıyorlar. Bilindiği gibi Sungurlu Meslek Yüksek Okulu 2002-2003 yılında Gazi Üniversitesine bağlı olarak eğitim-öğretim hizmetine başlamış ve 17 Mart 2006 yılında yeni kurulan Hitit Üniversitesi’ne bağlanmıştır. .
40 yıl önce Çorum’da bir meslek yüksek okulunun açılmasına öncülük eden bir kişi olarak bu gelişmelerden ve hemşehrilerimizin sağladıkları katkılardan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Meslek yüksek okullarının sayılarının artmasını ve gelişmesini sağlayan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan’a ve çalışma arkadaşlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.
* * *
1970 yılından beri bir eğitim gönüllüsü olarak çalışan ve zamanının büyük bir kısmını eğitim işlerine vakfeden Ömer Derindere, yıllardan beri yaptığı hayırlarla tüm Çorumlulara örnek olduğu gibi bugüne kadar burs vererek 2500 öğrencinin yüksek tahsilini tamamlamasını sağlamıştır. Halen 1700 öğrenciye de burs vermektedir.
Hayırsever hemşehrimiz, benim de Onursal Başkanı olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) büyük destekçileri arasında olup 2011 yılından beri Vakıf Yönetim Kurulu üyesidir.
Kendisi Osmancık’ta Meslek Yüksek Okulu binasını yaptırdığı gibi bir de Teknik Lise (Anadolu Öğretmen Lisesi) yaptırmıştır. Bu liseye gelecek kız öğrencilerin barınma ihtiyacını dikkate alarak 150 kişilik kız yurdu da yaptırmıştır. Bu lise bugün Ömer Derindere Fen Lisesi olarak eğitimini sürdürmektedir.
Ömer Derindere’nin bu hayırlı hizmetleri Devletimizin en yüksek kuruluşu olan T.B.M.M .tarafından da takdir edilmiş ve 2008 yılında kendisine T.B.M.M. Üstün Hizmet Ödülü verilmiştir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Egemenlik Onur Ödülü verilmesi hakkındaki yönetmelikte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara, “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” verilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.
Hayırsever Ömer Derindere’ye ülkemize ve Hitit Üniversitesi’ne eğitim alanında yapmış olduğu katkı ve desteklerden dolayı Hitit Üniversitesi tarafından 19 Kasım 2015 tarihinde fahri doktora unvanının verilmesi çok yerinde olmuştur. Çorum’a ve Osmancık’a yardım ve katkıda bulunmak için çırpınan hemşehrimizin bu unvanla taltif edilmesi ve onurlandırılması şehrimizden uzakta yaşayan tüm dış Çorumluları da gururlandırmıştır.
* * *
Bir üniversite öğretim üyesi olarak, siz okuyucularımı üniversitelerin vermiş olduğu akademik payeler hakkında da bilgilendirmek istiyorum. Üniversiteler kendilerine destek olanlara, ülkede, bilim ve sanat alanlarında öne çıkanlara, devlete ve ülkeye üstün hizmet verenlere bu hizmetlerini onurlandırmak için, üniversitelerin senato kararları ile fahri doktora unvanı verilebilmektedir. Ayrıca ileri seviyede çalışmalar yapan bilim ve sanat alanlarında çalışanlara fahri profesörlük unvanı da verilebilmektedir.
* * *.
Uzun süren bu ziyaretimde kendisi ile Çorum Ortaokulu’nda birlikte geçirdiğimiz günlerden, o yıllarda Çorum’daki yaşamdan, Alaybey sokağındaki pansiyon hayatından bahsettik. Kendisi, o yıllarda Osmancık’ta ortaokul olmadığı için Çorum’a geldiğinden bahsettiği gibi memleketi Osmancık’ta aynı dönemde eczane bulunmadığını, sağlık hizmeti veren doktorların da birkaç haftada bir Osmancığa geldiklerini anlattı. Daha fazlasının içinde yer aldığı,’’Yenilgi Yenilgi Zafere ! Ömer Derindere’’ isimli kitabını imzalayarak bana hediye etti. Bu kitabı ilgi ile okuyacağım.
O zamanlar eğitim imkanını Osmancık’ta bulamayan hayırsever hemşehrimizin eğitime katkısı her türlü takdirin üzerindedir. Bir dış Çorumlu olarak kendisine teşekkür ediyorum.
Ayrılırken, fahri doktora belgesinin ve o törende Rektörle birlikte görüldüğü çerçevelerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdik.
İstanbul, 6 Şubat 2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@