01.05.2018, 02:15 518

EVRENSEL DİNLERİN KAYNAĞI NEDİR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnanç dünyası; ilk insanın dünyaya geldiği günden itibaren yaşanarak bugünlere kadar gelmiştir. Evrenin tek yaratıcısına inanan son dört dinde, dört peygambere dört din vahiy yoluyla bidirilmiştir. Peygamberler de; elçi olarak bu dört dini bu dinleri kabul edenlere içtenlikle insanların kalplerine yerleştirmiştir. Herkes ibadetini özgürce yapabilmektedir. Fakat 21. yüzyılda hala “dinin kaynağı nedir?” sorusuna farklı cevap verilebilmektedir. Kaynakları da şöyledir; İslam dini bakımından ele alabiliriz. Kişiler:

1.Kur’an’dan,

2.Hadis kaynaklarından,

3.Kendi dünya görüşlerinden,

4.Allah’a gidilen yol olan mezheplerden,

5.Mezheplerde yer alan tarikatlardan cevap verilebilmektedirler.

Bunlar içerisinde, değişmeyen İslam dininin din kitabı Kur’an-ı Kerim’dir. Yüce Allah’ın gönderdiği gibidir. Sureler, ayetler hiç değişmemiştir. Her ayet bilimle, akıl ile örtüşmektedir. Akıl, bilim, mantık, vicdanlı yorumlar birlikteliği, bütünlüğü dipdiri sağlamaktadır.

Bir kısım inanç sahipleri hadisleri de kaynak olarak alma istedikleri zamn İslam peygamberi Hazreti Muhammed’in hadisler yerine her şeyin cevabını Kur’an-ı Kerim’de aramalarını bildirmesi çok anlamlıdır. Nitekim hadislerin beşyüzler üzerinde yer alması, İslam dininin yayılmasını azaltan nedenler olmuştur. Gerçek olmayan bir şeyin uygulanmasını yaşatmak inanç sahiplerini rahatsız edebilmektedir.

Yine kişilerin kendi görüş açısından yorum yapmaları da inananları kuşkuya düşürebilir.

İslam dinini açıklayan Kur’an-ı Kerim var iken, mezhepler ve tarikatlar açısından bize böyle öğretildi demek yeterli değildir. Esas olan dindir ve din kitabıdır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’in diğer din kitaplarından çok farklı olumlu tespitlerine dair piyasada eserler vardır. Onları okumak gerekir. Okumayı alışkanlıktır diye alırsanız, aman sende de diyebilirsiniz!

Gelenek görenekler asla din kaynağı olamazlar!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
11°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:29
İkindi 15:26
Akşam 17:55
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@