20.02.2013, 00:00 177

EVRENDEKİ İKİ CANLI: AĞAÇ VE İNSAN

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Başlıktaki iki sözcüğün anlamını aktararak bu yazıya başlayabiliriz:

Ağaç nedir?

Kökleriyle besinini topraktan alan, gövdesi odun ya da kereste olarak kullanılan, dallarında yaprakları bulunan bitkinin genel adıdır. Her ağaç, tohumundan, cinsine göre de toprağa daldırılan dallarından elde edilir. Ormanlar, fidanlıklar ağaçlarla oluşur.

Yeşil yapraklı ağaçlar, güneş ışığı altında havadan karbondioksit alırlar, havaya oksijen saçarlar. Havadaki oksijen miktarı %18’dir. Oksijen havada serbest halde, suda eriyerek suda bulunur.

Her yeşil yapraklı ağaç, oksijen üretir. Canlıların yaşamasını sağlar. Ormanlar, her çeşit ağaçtan oluşur. Yağmur bulutlarını çeker, toprak kaymasını, erozyonu önler.

Ağaçlar, gövdeleri, dalları, çiçekleri, meyveleri ile insanların birer nimet kaynağı olurlar.

Ağaç tek de olsa, fidanlık ya da orman oluştursa hürdür, yani özgürdür. Herhangi birinin kölesi değildir.

Ağaç, insan gibi bir ömür (yaşam süresi) yaşar. Canlı kaldığı sürece hayat doludur. Yeşilliğiyle insanların yorgunluğunu bile giderir.

Ağaç, insan gibi öz kardeş, üvey kardeş, kız kardeş, oğlan kardeş ayrımı yapmadan her ağacı kardeşi gibi sever.

İnsan nedir?

Evrende yaratılan en gelişmiş canlıdır. Şöyle tanımlanır:

Memelilerden, üstün zekalı (akıl yalnız ona verilmiştir), anadili öğrenebilen, düşünme yeteneği olan, dik duran, iki eli, iki ayağı olan en gelişmiş canlıdır.

Beyin gücü sayesinde, bir meslek sahibi olur. Akıl, mantık, bilim yolundan gider, teknolojinin nimetlerini insanlara sunar. Tek olarak yaşayamaz. Toplumsal yaşar. Kişiliğini bilir, kişiliklere karşı saygılı  ve şefkatlidir. Her şeye sevgi ile yaklaşır. Hür, yani özgür yaşamak ister. Tüm insanları, cins, ırk, inanç bakımından ayrıma yer vermez, onları insancılığı ile kendisinden sayar.  Bir ormandaki ağaç gibi verir de verir. Ormanları koruduğu gibi toplumları da korur.

Bu açıklamayı okuduktan sonra büyük Türk ozanı Nazım Hikmet Ran’ın:

Yaşam, tek bir ağaç gibi, tek, hür ve bir orman gibi kardeşçesine, özdeyişini anımsayabiliyorsanız, bir de bu büyük ozanımızın Kurtuluş Destanı’nı okumanızı dilerim.

Bu özdeyişi yorumlayalım:

Büyük ozan, ağaç ve insanı ele almış. İkisinin de bir ömür sürdürdüğünü yaşam sözcüğü ile özetlemiş, ağaçların tek de, topluca da yaşasalar hür (özgür) olduğunu deyimlemiş. Ormandaki ağaçların bile kardeşçe yaşadıklarına dikkatimizi çekmiş. İnsanların da ağaçlar gibi özgür ve kardeşçe yaşamalarını açıklamıştır.

Beyin gücümüzün iyi yanlarını (temiz akıl yanını) kullanmamız gerektiğini söylemiş, ormanı toplumlarla eş tutmuştur. İnsanların, ağaçlard
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@