26.04.2016, 02:37 302

EVLATLARINIZI ÖYLE YETİŞTİRİN Kİ EŞLERİNİ BAŞKALARI İLE KIYASLAMASINLAR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki yazımda Hürriyet Gazetesi’nde Güzin Abla’nın köşesinde yayınlanan “EŞİM BENİ HEP BAŞKA ERKEKLERLE KIYASLIYOR” mektubunu ve Güzin Abla’nın cevabını sizlerle paylaşmıştım. Yazıma, gelecek yazımda bu konuda benim de bir değerlendirmem olacak diyerek son vermiştim.
Değerli okurlarım bugüne kadar ne yazık ki ben de evli çiftlerin eşlerini başkalarıyla kıyasladıklarını ve hatta “Ah benim eşim de şunun gibi olsaydı” şeklinde konuşmalar yaptıklarını çok defa üzülerek duydum.
Sevgili anneler ve babalar, lütfen evlatlarınızı “Bir eli balda bir eli yağda” olarak yetiştirmeyiniz. Onlara hayatın olağan halinde ne şekilde yaşandığını olduğu gibi ve mümkünse bazı şeyleri perdelemeden anlatınız ve gösteriniz.
Eğer evlatlarınıza bunu yapmazsanız onlar da yaşadıkları hayatın güzelliklerini görmeden ve mutluluklarının farkında olmadan eşlerinden şikayet edecekler, başkalarıyla mukayese edecekler ve belki de eşlerine ‘ben baba evinde daha güzel daha mutlu günler yaşadım’ diyerek onlarını mutsuzluğa sürükleyeceklerdir.
Hayatı bilmeyen ve tanımayan yeni evlilerin ülkemizde giderek artan bir şekilde boşanmalarının ana nedeni doyumsuzluk, gösteriş ve olduğundan farklı yaşama arzusu olduğu bilinmektedir.
Evliliklerde maddiyat ön planda olabiliyor. Evlilik bencil beklentilerden uzak olmalı, kendi içinde özgün, kıyaslamalardan ve hayalperest beklentilerden uzak tutulmalıdır.
Bir öğretim üyesi ve eski bir devlet adamı olarak, gençlerin bilhassa yeni evlilerin hayata bakışları hakkında bulunduğum ortamlarda bilgi edinmeye çalışırım. Onlarla sohbet ederek içinde bulundukları durumu anlamaya gayret ederim.
Bugün İstanbul gibi çok pahalı ve yaşanması zor olan bir şehirde, yeni mezun bir mühendis 1500-2000 TL arasında bir iş bulabildiği takdirde kendisini mutlu hissetmektedir. Mezun olduklarında 22-23 yaşında olan bu gençler birkaç yıl içinde belli bir noktaya gelerek maaşlarını yükseltmeye çalışmaktadırlar. Genellikle erkekler için evlenme yaşı 25-30 olarak kabul edildiğine göre, bu zamana kadar genç mühendisin maaşını bir aileyi geçindirecek seviyeye yükseltmesi gerekmektedir.
Hele evlenmeyi istediği genç kız çalışmıyorsa, kendisi ne kadar gayret ederse etsin, bu gencin çalışmayan eşine babasının evindeki imkanları sağlaması çok zordur. Eğer genç, çalışan bir kızı hayat arkadaşı olarak seçmiş ise evliliklerinin ilk günlerinde nispeten iyi bir başlangıç yapabilme imkanına belki sahip olacaktır.
Bugün İstanbul’da yeni evlenen bir ailenin oturabileceği ev kirası en az 1000-1500 TL’dir. İstanbul'da evlenmek isteyen mühendisin maaşının en az 4000 TL olması gerekmektedir. Evini geçindirmek için canını dişine takması ve büyük bir özveriyle çalışması gerekmektedir. Böyle bir dönemde eşin, ona tatlı dille destek olması ve hayat mücadelesinde yanında olduğunu göstermesi gerekir.
*
Evlatlarınızı öyle yetiştirin ki, zorluklar karşısında evlilik öncesinin ilk heyecanı geçtiği zaman da birbirlerine tutunsunlar, sarılsınlar ve birbirlerini incitmeden hayat yolundaki merdivenleri müştereken çıksınlar.
Sevgili anneler ve babalar, evlatlarınızın mutluluğu ve evliliklerinin devamı sizin onlara, hayatı hakiki taraflarıyla anlatmanız ve evliliğin ancak birbirlerini tenkit etmekle değil birbirlerini kucaklamakla ve tüm zorluklara birlikte göğüs germeleriyle mümkün olabileceğini anlatmanızla sağlanabilir.
Ülkemizin geleceği, sağlam temeller üzerine kurulu ve mezara kadar birlikte yaşatılacak evliliklerle sürdürülebilir. Gereksiz maddiyatçılık nedeniyle sürdürülemeyen evlilikler boynu bükük yavrular ve zayıflayan sosyal doku yaratır.İstanbul, 24 Nisan 2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@