16.09.2015, 00:03 278

ESKİ MÜZE’NİN YERİNE RESMİ BİNA YAPILMASIN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

(İmar ve İskan eski Bakanı Sayın Prof.Dr. Ahmet Samsunlu’nun, yıkılan eski Müze binasının yerine Tapu ve Kadastro binası yapılmak istenmesini eleştiren yazısını ve buna bağlı olarak, 8 Aralık 2014 tarihli aynı konuya değinen değerlendirmesini dün kendi köşesinde vermiştik.
Konunun gündeme gelmesiyle birlikte, Müze’nin geçmişine bir yolculuğu da, Sayın Samsunlu’nun yine Aralık-2014’te çıkmış iki yazısıyla tekrar hatırlatmak istiyoruz.
ÇORUM HABER)

ÇORUM’UN MÜZE SERÜVENİ VE KURULMASI
İLE İLGİLİ GÜZEL BİR HATIRA
Çorum’un kültürel gelişmesi hakkında bilgi sahibi olabilmek için Müze kurulması ile ilgili yaşananları bilmek gerekir. Dünkü yazımda Çorum’da 1968’de açılan ve 2001 yılında yıkılan eski Müze binası hakkında sizlere bilgi sunmuştum.
Çorum’da Müze kurulması ile ilgili çalışmalar 1937 yılında başlatıldı. 1962 yılında ilk resmi müracaat yapıldı fakat netice alınamadı. 1965 yılında Çorumlu aydınlar bir dernek kurarak girişimde bulundular. Derneğin ismi “Çorum Eti Müzesi Kurma ve Turizm Tanıtma Derneği” idi. Derneğin Başkanlığını Dr. Kemal Terlemezoğlu, sekreterliğini Eczacı Talat Ceritoğlu ve üyeliğini tuhafiyeci Ali Sıkı ile arkadaşları yürütüyordu. Talat Ceritoğlu’nun eczanesinin vitrininde imitasyon güneş kursu, el dokuması küçük tek gözlü heybe, birkaç etütlük seramik malzemesi yanında, kurulacak Çorum Müzesi eski eser bağış kampanyasının ilanı bulunuyordu.
Yaptığı girişimlerden netice alamayan dernek, çözümü Ankara’ya otobüslerle gidip seslerini duyurmakta buluyor. Bu konuyu Müze Müdürlüğü de yapan Ahmet Ertekin’in anlatımıyla aşağıda değerlendirmenize sunuyorum:
“Bir gün Bakanlıkta meşhur Kültür Müsteşarı Mehmet Önder ile karşılaştık. Çorum Müzesi Müdürü olduğumu öğrendiğinde, evlat sen Çorum Müzesinin kuruluş öyküsünü biliyor musun dedi ve anlattı.
Sanıyorum 1965 yılı sıcak bir yaz günüydü. Kızılay’da Bakanlıktaki odamda çalışıyordum. Öğleye doğru dışarıdan Müze… Müze… Müze… diye tempolu kalabalık sesleri gelmeye başladı. Bu sırada odama pürtelaş Genel Müdür Hikmet Gürçay girdi. Efendim pencereye kadar gelebilir misin dedi. Otopark tarafındaki pencereden baktığımızda Çorum’dan geldiği söylenen 3-4 otobüs ve müze sloganları atan büyük bir kalabalıkla karşılaştık. Aşağıya bir yetkili gönderip, odama beş temsilci istedim.
Gelenler Çorum Turizm Derneği temsilcileri olduklarını söylediler. Özetle, Çorum’un bir müzeye ihtiyacı olduğunu, bina yapımı için arsaları bulunduğunu, eser bağış kampanyası ile koleksiyon oluşturduklarını vurgulayarak, Çorum’a müze sözü almadan dönmeyeceklerini söylediler. Son derece kararlı ve arzulu bu temsilcilerle görüşürken müze müze tezahüratları ile Kızılay ve Bakanlıklar semti inim inim inliyordu.
Ödeneklerin durumunu sordum. Bütçede para kalmamıştı. İhale artıkları ile henüz ihalesi yapılmamış inşaat ödeneklerini geri çekmek suretiyle bir bütçe oluşturabileceğimizi düşünerek hemşehrilerinize olumlu cevap verdik. Kendilerini teşekkürlerimizle ve de karşılıklı alkışlarla yolcu ettik. Meslek hayatımdaki en ilginç olaylardan olan bu müze isteğinin yansıtılması biçiminin ikinci bir örneğiyle de bir daha hiç karşılaşmadım.
Öğleden sonra Hikmet beyle oturup teşkilattan iadesini, Antalya Müzesi mimarına ise; mevcut projeyi paramız yetecek ölçüde küçülterek Çorum’a uyarlaması talimatını verdik. Projeyi bizzat takip ederek Çorumlu’nun müze duyarlılığına biz de aynı hassasiyetle karşılık verdik. Ve müzemizi 13 Ekim 1968’de hizmete açtık…’’
Evet değerli hemşehrilerim, müsteşar meslek hayatındaki en ilginç olaylardan olan bu müze isteğinin yansıtılması biçiminin ikinci bir örneğiyle de bir daha hiç karşılaşmadım diyor. Bizler de o Çorumlu’ların ruhlarını sevindirmek için Çorum'un sorunlarına aynı hassasiyetle sahip çıkalım diyorum.
Eski Çorum Müzesi ile takip eden gelişmeleri bir sonraki yazımda sizlerin bilgisine sunacağım.
İstanbul, 8 Aralık 2014
Kaynak:
-Ahmet Ertekin, “Sıhhat Mektebinden Müzeye’’, Çorum Müze Binası’nın 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri İle 5. Çorum Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu, 28-29 Kasım 2014, Çorum
-http://muzeler.corumlu.com /corum/corummuzesi.htm

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@