31.05.2012, 00:00 238

ESKİ MEDENİYETLERDE SU VE ATIKSU TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI VE YENİ HAMAM SU YOLLARI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Eski medeniyetlerde su ve atıksu teknolojilerinin tartışıldığı Eski Medeniyetlerde Su ve Atıksu Konferansı (International Water Association Specialized Conference on Water and Wastewater Technologies in Ancient Civilizations 2012) isimli uluslararası konferans serisinin üçüncüsü 22-24 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi.

Ben de bu toplantıya ''OSMANLI DÖNEMİ HAMAMLARI VE SU YOLLARI (ALT YAPI TESİSLERİ)-ÇORUM ALİ PAŞA(YENİ)HAMAM ÖRNEĞİ'' başlıklı ingilizce bir tebliğ sundum.

Bu konferansta, hem insanlığın su ve atıksu ile ilgili teknolojik tarihine hem de geçmişin tecrübeleri vasıtasıyla geleceğin su ve atıksu sistemlerine ışık tutulması planlanmıştı.

Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar aşağıdaki konularda tartıştı:

•Eski uygarlıklarda su ve atıksu yönetiminde metodlar, pratikler ve teknikler

•Eski uygarlıklarda yeraltı suyu kaynakları, sarnıçlar, karezler ve kuyular

•Eski uygarlıklarda şehir su dağıtım sistemleri

•Eski uygarlıklarda atıksu ve yağmur suyu yönetimi

•Asırlar boyunca kemerlerin ve benzer teknolojilerin değişimi

•Modern su ve atık su teknolojilerinde geçmişin etkileri

•Eski uygarlılarda suyun sosyo-ekonomik rolü  

*     *     *

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr Veysel Eroğlu'nun bu toplantının açılışında söylediği ,''Su medeniyeti, tarihi su yapıları, su ve atıksu sistemleri çok önemli, geçmişi bilmeden geleceği yazmak mümkün değildir'' sözü bir hakikattir.

Konuşmasında;

-İstanbul'un su medeniyetinin dünyadaki örnek şehri ve su medeniyetinin başkenti olduğunu,

-İstanbul'da Roma döneminden kalan kemerlerin görülebileceğini,

-dünyanın en uzun suyolunun da İstanbul'da olduğunu,

-Anadolu'da dünyadaki su medeniyetlerinin her türlüsünü görmenin mümkün olduğunu,

-ÇORUM'da HİTİT döneminde yapılan bir BARAJ’ın var olduğunu, söyledi.

*     *     *

Tarihi su yapıları bakımından bu kadar çok zengin olan İstanbul hakkında çok sayıda kitap yazılmıştır.Bu kitaplar arasında en önemlisi ''İstanbul'un Osmanlı Dönemi Su Yolları'' yayınıdır.Bu kitabı İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyelerinden merhum Prof.Dr.Kazım Çeçen yazmıştır.Yazarın kitapları arasında aşağıdaki yayınlar da bulunmaktadır:

-''Mimar Sinan ve Kırkçeşme Tesisleri'' (İSKİ yayını)

-''Halkalı Suları “(İSKİ yayını)

-''Üsküdar Suları “(İSKİ yayını)

-''Taksim ve Hamidiye Suları “(İSKİ yayını)

-''Roma Su Yollarının en Uzunu'' Sanayi ve Kalkınma Bankası yayını)

*     *     *

Bu kongreye ben de Çorum hakkında bir tebliğ sunmayı istedim.Yaptığım araştırmada Çorum'daki tarihi su yolları ile ilgili önemli bir kaynak bulamadım. Bu nedenle çoktan beri incelemeyi istediğim Ali Paşa (Yeni) Hamamı Su Yolları konusunun üzerine eğildim.

Bu konuda yegane bildiğim hamamın temiz suyunun Yukarı Ilıca Bağı'ndan geldiği ve atık suyunun da Bahçeler altına aktığı idi. Benim bildiğim konularda bir doküman ve yayın yoktu... Bu nedenle 2011 yılında benimle (73 yaşında) birlikte, ağabeyim Cavit (85 yaşında) ile küçük kardeşim Mehmet'i (65 yaşında) yanıma alarak Devlet Su İşleri Çorum Şubesi teknik elemanları ile birlikte hatırladığımız ve kendilerine verebildiğimiz bilgilerin ışığında, her iki hattın geçtiği yerlerin plan ve enkesitini çıkardık.

Bu çalışmaya dayanarak ben tebliğimi hazırladım.DSİ mensuplarına ve kardeşlerime bana bu desteği sağladıkları için teşekkür borçluyum.

Eski Medeniyetlerde Su ve Atıksu Konferansı  sergisinin açılışında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr Veysel Eroğlu ile birlikte çekilen bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.Bu fotoğrafta İski Genel Müdürü Prof.Dr.Ahmet Demir,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof.Dr.Cumali Kınacı ve bu konferansı tertipleyen İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. İsmail Koyuncu görülmektedir.

Gelecek yazımda sizlere bu tebliğim hakkında daha geniş bilgi aktaracağım.          İstanbul, 30 Mayıs 2012


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@