24.05.2010, 00:00 154

ERMENİSTAN O TOPRAKLARDAN ÇEKİLMİYOR!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Cumartesi akşamı İtalya gezimden döndüm. Sizlere bu seyahatim ile ilgili bilgi vermeyi istiyordum. Birikmiş gazeteleri gözden geçirirken dikkatimi çok önemli bir haber çekti. Bu nedenle öncelikle bu haberi sizlerle paylaşmayı ve değerlendirmeyi istiyorum.

*     *     *

“Ermenistan, 1993 yılından beri işgal altında tutmaya devam ettiği Karabağ etrafındaki Azerbaycan topraklarından çekilmek niyetinde olmadığını açıklayarak, Avrupa Birliği’ne rest çekti.”

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) geçtiğimiz günlerde kabul ettiği “Güney Kafkaslar bölgesinde ihtilafların çözümü” kararına sert tepki gösteren Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Oganyan’ın, “Azerbaycan’a iade edilecek toprak meselesi bizim gündemimizde bulunmuyor” dedi.

AP Bulgaristan milletvekili Yevgeniy Kirilova tarafından hazırlanan tasarı Çarşamba günü oy birliği ile kabul edilerek, Karabağ ihtilafını tırmandıran taraf olarak Ermenistan’a gönderilmişti. Parlamento kararında Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu Karabağ çevresindeki Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, “AP kararı, AGİT Minsk arabuluculuk görüşmelerinin ruhuna aykırıdır. Bu karar kabul edilemez” demişti. Dün de Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Oganyan, “Azerbaycan’a iade edilecek toprak meselesi gündemimizde bulunmuyor” dedi.

*     *     *

Bu haberi size aynen aktarmamın sebebi; Türkler soykırım yaptı diye dünyayı ayağa kaldıran Ermenistan’ın 1993 yılından beri Dağlık Karabağ’ı ve etrafındaki 7 vilayeti de (Azerbaycan’da reyon deniliyor) işgal altında tutmalarıdır.

Avrupa Parlamentosu çok yerinde bir karar vermiş ve konuya Avrupa Birliği’nin ilgisini vurgulamıştır. Ermenistan Dışişleri Bakanı’nın bahsettiği AGİT Minsk arabuluculuk görüşmeleri 20 yıla yakın bir zamandan beri bu konuda bir başarı sağlayamamıştır. ABD, Rusya ve Fransa’nın eşbaşkanları olduğu bu grubun ben sorunu çözeceğine inanmıyorum.

Marmara Grubu Vakfı’nda bundan iki ay kadar önce bir konuşma yapan Ankara’nın Rusya Büyükelçisi’ne, AGİT Minsk Grubu çalışmaları ve elde ettikleri neticeleri sorduğumda, beni tatmin edecek bir cevap vermedi ve sorumu geçiştirdi.

*     *     *

Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bu kararın gerçekleşmesi için hükümetimiz de gerekli adımları atmalıdır.

Can kardeşimiz olan Azerbaycan topraklarının Ermenistan işgali altında olması ve Karabağ’ı terk ederek muhacir olarak Azerbaycan’da yaşayan bir milyon Azeri Türkü’nün yaşadığı zorluklar beni çok etkiliyor ve üzüyor.

İstanbul, 24 Mayıs 2010

Nerdun Hacıoğlu, “Ermenistan’dan AB’ye rest”, Hürriyet, 23 Mayıs 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@