26.01.2011, 00:00 682

ENİŞTEM KEMAL DEMİRER'İN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum'un yakinen tanıdığı ve şehrimize Belediye Başkanı (27.11.1963 ile 26.6.1968 ) ve Milletvekili olarak( 1969-73 ) hizmet etmiş, bir çok eser bırakmış olan eniştem Kemal Demirer'i geçen hafta Perşembe günü Ankara'da kaybettik. 1969 yılından beri Ankara'da yaşayan eniştemin son arzusu olan, doğduğu şehirde toprağa verilmesi Cuma günü Ulucami'de kılınan cenaze namazından sonra Ulumezar'da gerçekleşti.

Kendisini toprağa verirken ister istemez geçmişi düşünmeden edemedim. Eniştem olduğunda Çorum Erkek Sanat Enstitüsü'nde edebiyat öğretmeni idi. Güzel konuşması ve giyimi ile dikkatleri üstünde toplardı. Gençliğimin getirdiği hareketlilik nedeniyle elbiselerimi kirlettiğimde annem bana hep eniştemi örnek olarak gösterirdi. Ablamla nişanlılık döneminde bana hediye ettiği dolmakalem kendisinden aldığım ilk hediye oldu. Yaş farkımız yanında, evlendikten kısa bir müddet sonra Mecitözü'ne tayin edildiğinden ve kısa bir müddet sonra da ben Almanya'ya gittiğimden kendisini pek yakinen tanıyabildiğimi söyleyemem.

Mecitözü Orta Okulu'ndaki görevinden sonra Bayramiç, Ayvalık ve Turgutlu'da öğretmen ve idareci olarak görev yaptı.

Ayrıca, rahmetli eniştemin yapı itibariyle sanki insanlarla arasında belirli bir mesafe olmasına önem verirdi gibi bir izlenimim de var. Bana göre onun farklı bir iç dünyası vardı. Fakat bildiğim birşey varsa onun yapı itibariyle kafasına koyduğu işi muhakkak gerçekleştirmesi idi. Belki de bu nedenle kendisine ''Keçi Kemal'' ismi takılmıştı.

İnternet ortamında dolaşırken Ayvalık'ta lise açılması için yaptığı harekete ait bir bilgiye rastladım. Bunu sizlerle paylaşmayı isterim;

''Ayvalık’ta bir lisenin açılabilmesi için 1954 yılında “Lise Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurulur. Bandırma ve Edremit ilçelerinde 1959 yılında lise açılır. Fakat Ayvalık bu imkana kavuşamaz. 1959 yılının yaz aylarında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Umurbey yatı ile Ayvalık’a gelir. Yat, Belediye’nin önüne yanaşır. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Belediye binasında Ayvalık’ın ileri gelenleri ile görüşmektedir. O yıllarda Ayvalık Ortaokulu Müdürlüğü’nü Kemal Demirer yapmaktadır.  Kemal Demirer, Cumhuriyet Alanı’nda gençlerden oluşan 30-40 kişilik bir grup toplar, Belediyenin önünde “Lise isteriz!” diye slogan attırır. Cumhurbaşkanı, kayıtsız kalmaz; konu ile ilgilenilmesini emreder. 1959-1960 eğitim ve öğretim yılında Ayvalık  Lisesi açılır.''

İşte Kemal Demirer budur. Kafasına koyduğunu yapar ve yaparken de önüne hiç bir engel konmasına müsaade etmez. Belki aynı kapsamda Çorum Belediye işçilerinin 1966 yılında Ankara'ya yürüyüşü ve ABD Başkanı Johnson’a iş makinası sağlamak için yazdığı mektup konusunda geri adım atmayışı da bunun bir diğer göstergeleri olarak kabul edilebilir.

Bu arada, ABD Başkanı Johnson’a yazdığı bu mektupla sağladığı iş makinası yardımları nedeniyle, Belediye Başkanlığı döneminde “Johnson Kemal” diye anıldığı da Çorum basınında sık sık dile getirilmektedir.

Ne yazık ki Çorum'a ilk mezbahayı kazandıran, Çorum'da toplu taşımacılığı başlatan ve milletvekilliği döneminde bilmediğim birçok hizmet veren eniştemin tam olarak akıllarda kalacak bir hatıra eseri ve anlatımı bulunmamaktadır. Çorum kent tarihine ışık tutmak için ablam ile yeğenlerimin hatıralarını kaleme alarak bu boşluğu dolduracaklarına inanıyorum.

Almanya'da Çorumlu işçilerin kurduğu ve benim de başkanlığını yaptığım ÇOTAŞ isimli şirketin kurmak istediği Asbestli Çimento Boru Fabrikasının gerçekleşmesi için belediye başkanı olduğu dönemde bizlere çok yardımı olmuştur. Konunun gerçekleşmesi için 40 kişiye yaklaşan Çorumlu bir grupla bizleri birlikte Ankara'ya götürmüş ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabulümüzü sağlamıştır.

Cenaze törenine katılanlara kendim ve ailem adına teşekkür ederken, eski bir belediye başkanını mezara götüren Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü ile eski Belediye Başkanı Necdet Diken'e bilhassa teşekkür ederim. Kendisine rahmet, sevenlerine, dostlarına, arkadaşlarına ve ailesine başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 25.Ocak 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@