23.01.2013, 00:00 154

EMİTT TURİZM FUARINDAN ÖNCE VALİMİZİN UMUT VEREN AÇIKLAMALARI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum’un kalkınmasında turizmin önemli bir yeri olduğuna inananlardanım. Köşemde ve çeşitli yayınlarımda bu hususu sık sık dile getiriyorum.

Son yıllarda Çorum il merkezinde ve ilçelerinde tarihi eserlerin restorasyonu yönünde atılan adımlar dikkati çekmektedir. Bu restorasyon çalışmalarının yeterli seviyede olduğu pek söylenemez.

Ailemin yaşadığı Çorum il merkezinde her geçen gün tarihi eserlerin yandığı, yıkıldığı ve yok olduğunu izlemek beni çok üzüyor. Çorum’a gelen turist şehrimizde Amasya ve Tokat şehirlerinde olduğu gibi korunmuş bir bölge bulamıyor. Bulabildiği çok az sayıda kalan tarihi yapılardır.

Valimiz Sabri Başköy’ün aşağıdaki açıklamasını mahalli basında okuyunca gelecek için çok umutlandım. Valimizin Çorum merkezinin turizm anlamında canlandırılması konusunda açıklamasını birlikte okuyalım: “Bu kapsamda, Çorum Kalesi ve çevresinin en kısa sürede restore edilerek çevre düzenlemesinin yapılması, yöresel lezzetler sunan Katipler Konağı’nın bulunduğu Alaybey sokağının sağlıklaştırılması, tarihi Güpür Hamamı’nın restore edilerek müzeye dönüştürülmesi, Veli Paşa Hanı’nın restorasyonu yapılarak turizme açılması, hediyelik eşya üretici ve satıcıları için çalışma alanları oluşturulması, İsmet Eker Kırsal Yaşam Müzesi’nin ziyarete açılması.”

Valimizin şehir merkezinde gerçekleştirilmesine önem verdiği adımlar şehrimizin turizminin gelişmesine bir ivme kazandıracaktır. Bunların gerçekleşmesi için Belediye Başkanımız Külcü’nün desteği önemlidir. Şehrimizde Emlak Vergisinden eski eserliren restorasyonuna ayrılan payın etkin kullanımı sağlanmalıdır.

Velipaşa Konağı, Velipaşa Camisi ile birlikte bir bütün oluşturacak eski Karakol da restore edilmelidir. Ayrıca şehrin ortasında boş duran ve kaderine terk edilmiş Geyikli Konak da restore edilerek değerlendirilmelidir. Bu saydıklarımın dışında da önemli yapılar bulunmaktadır.

Fuarlara katılmak suretiyle şehrimizin tanıtılmasını sağlayan Valimize ve Belediye Başkanlığına teşekkür ederken, bu sene de Emitt Fuarı’ndaki Çorum standını ve sergisini sizler adına gezeceğim.

İstanbul, 23 Ocak 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@