14.02.2012, 00:00 173

EMİTT TURİZM FUARI VE ÇORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul TÜYAP tesislerinde 9-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen EMİTT Turizm Fuarına çok istememe rağmen, hava koşullarının uygun olmaması ve kayın validemin hastahanede oluşu nedeniyle katılamadım.

Katılan arkadaşlardan standımızın (sergi yerimiz) dikkat çekici ve güzel olduğunu öğrendim ve memnun oldum.

Şehrimizin turizm pazarından yeterli pay alabilmesi için bu gibi faaliyetlere yurt içinde ve dışında katılarak tanıtım yapılmasının gerekliliğine inanıyorum. Bu nedenle bu fuara katılınmasını sağlayan, Çorum Valimiz Nurullah Çakır ve Çorum Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’yü tebrik ediyorum. Kendilerine ve bu başarıya katkıda bulunan tüm kamu ve özel kuruluş mensuplarına teşekkür ediyorum.

Şehrimizin turizmi ile ilgili konularını yakinen takip ediyorum.Sık sık Çorum Haber gazetesindeki köşemde bu konuları ele alıyorum.Son günlerde, ÇORSİAD ve ORTAK NOKTA isimli Çorumlu kuruluşlarca çıkarılan dergilere yazdığım yazılardan da faydalanarak konuyu kısa kısa başlıklar halinde tekrar ele almayı ve sizlerin torunlarınız için konuya eğilmenizi sağlamak istiyorum.

*     *     *

-Türkiye’ye 2010 yılında gelen turist sayısı 25.975.296 olduğuna göre gelen turistlerin binde biri Çorum’un müze ve ören yerlerini gezmiş on binde biri de Çorum’da gecelemiş bulunmaktadır.Ne yazık ki Çorum ili, hem Türkiye hem de dünya turizm pazarından hak ettiği payı alamamaktadır.

-Safranbolu’ya gelen turist sayısı 800 bin, Amasya’ya gelen turist sayısı 250 bin, Çorum’a gelen turist sayısı ise 113 bin civarında bulunmaktadır. Bu şehirleri turizm bakımından çekici kılan ana neden; tarihi yapıların ve dokuların korunmuş olması ve devamlı olarak yenileme (restorasyon) çalışmalarının sürdürülmesidir.

-Ne yazık ki şehrimizde tarihi yapılar ve dokular birkaç istisna dışında pek korunmuyor. Amasya ve Safranbolu’da olduğu gibi eski tarihi yapılar yenilenerek, şehrimize de butik otel ve pansiyonlar olarak kazandırılmıyor.

-Ancak,tarihi yapıların turizme kazanılması yönünde faaliyetler 2000'li yıllardan itibaren başlamıştır. Buna örnek olarak Çorum Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve onarılarak kullanıma açılan Velipaşa Konağı ve Çorum Valiliği’nce onarılan ve müzeye dönüştürülecek olan İstiklal İlkokulu ve İsmet Eker Konağı, özel sektörce restore edilen Ali Paşa Hamamı (Yeni Hamam), Paşa Hamamı verilebilir. Kamulaştırılarak kurtarılan Kale’de yapılacak düzenleme ile şehrimize yeni bir turistik değer kazandırılacaktır. Çorum Valiliğince planlanan ve uygulamaya konulan Hitit yürüyüş ve bisiklet yolları da son yıllarda atılmış önemli adımlar arasında sayılabilir. İlçelerimizi de çekici kılmak için turizm ve kültür alanında bazı adımlar atılmaktadır. Bunlar arasında basında yer alan İskilip’te açılan Bedri Rahmi Müzesi, eski evlerin ve Mecitözü'ndeki Hükümet binasının ve Askerlik Şubesinin restorasyonu ile Boğazkale’de mülkiyeti hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Sözen ve ailesine ait olan Dulkadiroğlu Konağı’nın restorasyonu sayılabilir.

-Buna karşılık Çorum il merkezinde tarihi değeri olan Velipaşa Oteli’nin, Geyikli Konağın, Güpür Hamamının , eski Polis Karakolu’nun ve Alaybey Sokağının kendi kaderlerine terk edilmiş olması üzücüdür. Yıllarca önce  “Alaybey, Tarihi Evler Sokağı”  oluyor  sözü ne yazık ki bugüne kadar gerçekleşmemiştir. Böyle tarihi değerler ve bölgeler yok olunca arkasından ağlamak yetmiyor.

-Diğer taraftan, arkadaşım Ümit Üsgülen'lere ait ev yanında, kısmen yanan ve  yok olmaya bırakılan eski yapılar (Azap Ahmet Sokağı ve Kulaksız Cami civarında) gibi, daha niceleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu yapıları altta görülen ev gibi restore etmeliyiz.

-İlçelerimizi uzun bir süreden beri ziyaret edemediğim için buralardaki tarihi yapıların durumunu bilmiyorum ve değerlendiremiyorum. Ama, oralarda da durumun pek farklı olduğunu tahmin etmiyorum.

Sonuç olarak, şehrimizi ziyaret eden turistlere Hitit medeniyeti dışında gösterebileceğimiz mahalleleri,çarşıları ve diğer eserleri biran önce korumaya almalıyız.Para gerekiyorsa başta milletvekillerimiz olmak üzere tüm Çorumlular ağırlıklarını koymalıdırlar.

Diğer taraftan turistlerin gelip kalması ve kendisini şehrimizde mutlu hissedebilmesi için tüm diğer altyapıları da geliştirmeliyiz.Turist dinlenmeyeceği ve eğlenmeyeceği yere gelmez...

İstanbul,13 Şubat 2012


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@