11.02.2014, 23:14 355

EMITT FUARI’NIN ARDINDAN ÇORUM TURİZMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

EMİTT fuarı ile ilgili yazımın sonunda belirttiğim üzere, Sungurlu’da turizm sektöründe önemli bir yeri olan ve bugüne kadar sektöre hizmet etmiş bulunan Mavi Ocak tesisleri sahibi Mustafa Mavi’nin, gelen turistlerin gecelemeden büyük çoğunluğunun Kapadokya’ya, bir kısmının da Amasya’ya gittiğini söylemesi, özellikle Çorum merkezinin halen turizm açısından gelişememesi beni çok düşündürdü ve üzdü. Çünkü son aylarda Almanya’ya yaptığım muhtelif seyahatlerde,uğradığım turizm bürolarındaki broşürlerde ve seyahat önerilerinde de önce uçakla Ankara, sonra Hattuşa ve Kapadokya, ya da önce Merzifon’a uçakla ve sonra da Amasya üzerinden Hattuşa ve Kapadokya tur programlarına rastlamıştım. Demek ki Çorum merkezi, turistler için yeteri kadar çekici ve görülmeye değer bulunmuyor.
Yıllardan beri Çorum merkez turizminin geliştirilmesi için ben de dahil pek çok kişi ve kuruluş tarafından öneriler getirilmesine rağmen, bunların büyük bir çoğunluğu gerçekleşmedi veya gerçekleştirilemedi.
Tarihi Kentler Birliği kuruluşu içinde Çorum yer almasına rağmen, şehrimizde uzun yıllardan beri resmi kuruluşlarca Veli Paşa Konağı dışında başka bir yapı restore edilip, turizme kazandırılmadı ya da kazandırılamadı.
Çorum’a daha fazla turist gelmesi için her türlü altyapının kamu ve özel kuruluşlarca sağlandığını ancak hedeflenen turizm hareketliliğine ulaşılamadığını bildiren İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Ali Özüdoğru Çorum merkezinde turizmin geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğini Çorum Ticaret ve Sanayi Odasının dergisinde çok güzel bir şekilde açıklamıştır. Aşağıda bunlar maddeler halinde aynen verilmiştir:
-‘’Turizm master planı hazırlanmalı’’
-“İlimizdeki kültür ve turizm değerlerinin başında gelen Hitit Medeniyetine ait yerleşim yerleri il merkezine uzak kaldıkları için, il merkezi ile bütünlük sağlanamamakta, gelen turistler hizmetleri bir arada bulamamaktadır. (Konaklama, yeme içme, eğlenme, alışveriş vb.) Çorumlular da turist sayısında artış olmasına rağmen (Müze ve Örenyeri ziyaretçi sayısı 2003 yılı 50.268, 2012 yılı 146.609) Çorum’a hiç turist gelmiyor şeklinde değerlendirme yapılmaktadır. Bunun çözümü için il merkezindeki kültürel alanların turizme kazandırılması gereklidir.
Bu kapsamda;
* Çorum Kalesi Çorum Belediyesi tarafından kültür-turizm alanı yapılmak üzere planlanmış, ancak herhangi bir işlem yapılmamıştır. Çorum kalesinin restore edilerek kültür-turizm alanına dönüştürülmesi, çevresindeki eski harabe binaların yeşil alana dönüştürülmesi ve tarihi konakların restore edilerek Belediye binasına kadar turistik alana dönüştürülmelidir.
* İlimizin, hatta bölgemizin en görkemli tarihi mekanlarından olan Veli Paşa Hanının içerisindeki marketin boşaltılarak, restore edilip, butik otel veya cafe-lokanta türü işletmeye açılması, çevresinde tarihi dükkânların da yöresel ürünler ve hediyelik eşya satış reyonları açılmalıdır.
* Kentsel sit alanı olan Alaybey Sokağının sokak sağlıklaştırması yapılarak turistlerce ziyaret edilir hale getirilmesi,
* Güpür Hamamı veya değişik tarihi konakların restore edilerek buralarda etnografya veya kent müzesi açılması,
* Hıdırlık Cami ve sahabe türbelerinin bulunduğu Hıdırlık’ın çevresinde düzenleme yapılarak inanç turizmine kazandırılması,
* Merkez Bayat Köyünde bulunan ve restore edilen İsmet Eker Konağının kırsal yaşam müzesine dönüştürme çalışmalarının tamamlanarak hizmete açılması,
* İlimizin meşhur marka değeri olan leblebi ile ilgili bir müze veya geçmişten günümüze üretim aşamalarının sergilendiği mekanlar oluşturulması,
* Bakırcılık sanatının gösterildiği hediyelik ürün üretilip, satışının yapıldığı bir arastanın açılması,
Yukarıda bahsedilen altyapı çalışmalarının yanında tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi, daha önceden yapıldığı gibi büyük şehirlerde (Ankara, İstanbul, İzmir,Samsun) billboard kiralanarak tanıtım yapılması, Ankara yerli turist potansiyeli bol olan bir şehir ve Başkent olup buradan Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde seyahat acenteleri ile birlikte Çorum’a turlarının düzenlenmesi, görsel ve yazılı basın yayın organlarının ilimize davet edilip tanıtım programları yapılması, Hitit Yolu, Gastronomi Yolu rotalarında altyapı eksikliklerinin giderilerek rotaların canlandırılması ilimiz tanıtımının gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır’’
Görevi nedeniyle Çorum turizminin sorunlarını çok iyi bilen ve yazdığı makalede bunları ortaya koyan Ali Özüdoğru’nun önerilerinin yerine getirilmesi, bana göre de gerekli olup,bir an önce uygulamaya geçirilmelidir.Ayrıca eski yapıların yeniden ihya edilmesi için kamu imkanları, Avrupa Birliği fonları ve özellikle Emlak Vergisinden bu gaye için ayrılan paranın belirtilen işleri uygulamaya koyabilmek için acilen kullanımı sağlanmalıdır.
Bunlar yapılmadığı ve Çorum betonlaşmaya devam ettiği taktirde, mevcut çok az sayıdaki tarihi binalar da yok olup gidecektir. Ümit ederim ki yetkililer böyle bir sorumluluğu tarih önünde taşımak istemezler.
İstanbul, 10 Şubat 2014
Kaynak: Ali Özüdoğru,’’ Çorum’a Daha Fazla Turist Nasıl Getirilebilir? ‘’, İş Dünyası Dergisi 2013, sayı 25, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@