26.01.2015, 00:08 339

EMİTT FUAR'INDAKİ SOHBETTE DİKKATİMİ ÇEKENLER !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum stanDına vardığımızda Valimiz Ahmet Kara ve Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve Belediye Kültür İşleri Müdürü Mustafa Ercan resmi açılış törenine gitmişlerdi. Bu süre içinde önceki yazımda orada olduklarını bildirdiğim hemşehrilerimle sohbet etme imkânını buldum.
Bu konuşmalar hakkında not tutmadım. Bu nedenle hatırlayabildiklerimi aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
•Merzifon Havaalanı'nın isminde Çorum isminin olmaması şehrimizin turizmi açısından büyük bir olumsuzluk olarak değerlendirildi. Burasının isminin muhakkak Merzifon- Amasya- Çorum Havaalanı olarak değiştirilmesi istendi. Son aylarda ismi Gazipaşa olan havaalanının isminin Alanyalı olan ve T.C. Dışişleri Bakanlığına getirilen Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimi ile Alanya- Gazipaşa olarak değiştirildiği de belirtildi.
•Çorum'a daha çok firmanın uçmasının ve sayısının artırılmasının gerekliliği vurgulandı.
•Türk Hava Yollarının uçuş saatlerinin değiştirilmesinden duyulan memnuniyetsizlik ve eski uçuş saatlerinin daha elverişili olduğu dile getirildi.
•Çorum'a gelen turist sayısının artırılması için önlem alınması ve bilhassa yabancı turistleri şehrimize çekmenin önemi üzerinde duruldu.
•Çorum'un kendi havaalanın olmamasının getirdiği olumsuzluklardan bahsedildi. Nüfusu Çorum'dan küçük Yozgat'a bir havaalanı yapılmasında Hükümette Yozgat kökenli bakanların büyük etkisi olduğu ifade edildi ve Çorum'u temsil edecek bir bakanın hükümette yer almamasının getirdiği olumsuzluklar belirtildi. İlk seçilen yerin Alacahüyük yakınında olduğu fakat sonradan Yozgat ile Sorgun arasına kaydırılması ile uzaklığın arttığı sorun olarak ortaya kondu.
•Çorum Belediye'sinin Velipaşa Hanı ve Oteli'ni kiralayarak tarihi kullanımına uygun bir şekilde değerlendirecek olmasından büyük memnuniyet duyulduğu ifade edildi. Ve diğer yıkılmaya yüz tutmuş benzeri yapıların da kurtarılması için adımlar atılması istendi.
•ÇEKÜL Vakfı Başkanı hemşehrimiz Prof.Dr. Metin Sözen’den Malatya ve Gaziantep'te eski yapıları canlandırarak yarattığı eserlerin benzerlerini Çorum'da da yaratması istendi.
•Çorum'da davetli seyahat acentalarının katıldığı toplantıda TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un, Çorum’un tanıtımı ve turist sayısının artırılması konusunda destek sözü verdiği belirtilerek, Kars'ta açılan TURSAB bürosunun bir benzerinin Çorum'da da açılması arzusu ifade edildi.
•Mustafa Mavi büyük bir çoşku ile tesislerini üçe çıkardığını açıkladı. Mevcut tesisin yanında Boğazkale yolu ile Ankara- Samsun anayolunun birleştiği noktada bir tesis açmış ve ayrıca İstanbul-Ankara otobanı kenarında bulunan ve tanınmış Sebahattin'in Yeri'ni işletmeye başlamış. Bu girişimden dolayı hepimiz kendisini tebrik ettik. Ve bu açılımı şehrimizdeki diğer turizm firmalarının takip ederek İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde ve sahillerde yatırım yapmalarını temenni ettik.
Her zaman olduğu gibi ben şehrimizin ''DIŞ ÇORUMLULAR'' konusunda ilgisizliğini dile getirdim. Fuar'ın açılışına çok sayıda Çorumlu gelmişti. Bu kişileri standa getiren coşku Çorum sevgisi idi. Yoksa yollarda iki saat geçirerek kimse gelmezdi. Standı ziyaret edenler arasında çok sayıda dernek başkanı ve üyesi de vardı. İstanbul Çorum Dernekler Federasyon Başkanı Süleyman Gökçe ve İstanbul Çorumlular Derneği Başkanı Muzaffer Korkmazgöz ile birlikte oturduk ve bu konular üzerinde sohbet ettik. ÇEKVA(Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) Başkanlığı yaptığım dönemde de ben bu eksikliği hissettim. Bilindiği gibi, Devletimizin Dış Türkler Bakanlığı konuları ile ilgilenen devlet bakanlığı var. Neden Çorum'un bir Dış Çorumlular masası olmasın?
Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız lütfen bu konuya bir çözüm bulsunlar diyerek yazıma son verirken Çorumlular olarak bizler de şehrimizde turizmin gelişmesine gayret edelim.
İstanbul, 25 Ocak 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@