01.02.2016, 00:08 743

EMİTT FUARINDA ÇORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan ve 20’nci yılını kutlayan EMİTT fuarı 28 Ocak 2016 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde, İstanbul’da açıldı. Bu fuarda Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi fuara “Hitit’ler Sizi Çorum’a Bekliyor” sloganı ile katıldı.
Her yıl İstanbul’da tertiplenen EMİTT fuarlarındaki Çorum standlarını başlangıcından beri hep ziyaret ettim. Bu ziyaretlerimin önemli bir kısmını Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) başkanı olarak yaptım. Başkanlığım esnasında Vakıf tarafından temin edilen bir minibüsle çok sayıda üyemizle birlikte bu ziyareti gerçekleştirdik. Vakıf başkanlığımın sona ermesinden sonra da bu ziyaretlerimi sürdürdüm. Bu ziyaretlerimi, Vakfımız kurucularından Ali Haydar Öztaş ile birlikte gerçekleştirdim. Bizlere eşlerimiz de refakat ettiler.
Bizler, “Dış Çorumlular” olarak şehrimizle ilgili her faaliyete katılarak manevi ve zaman zaman da maddi desteklerimizi gösterirken, şehrimizden uzakta yaşamanın getirdiği hasret ve özlemi de gidermeye çalışıyoruz. Nitekim bu seneki açılışa aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi çok sayıda Çorumlu ve Çorum sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar. Bunlar arasında; Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Müdürü Erdal Karslı, Arifegazili Derneği Başkanı Sururi Onan, İskilipliler Derneği Başkanı Şaban Gündüz, Kargı ve Köyleri Derneği(KARDER) Başkanı Mustafa Özsoy, Çorumlular Federasyonu (ÇORDER) Başkanı Cemil Yaşkabak ve İstanbul Çorumlular Derneği Başkanı Muzaffer Korkmazgöz’ü sayabilirim.Valimiz ve Belediye Başkanımızın katılamadığı bu fuarda Çorum standında bizi, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan ve beraberindeki heyet karşıladılar ve ağırladılar. Bizlere ve standı ziyaret edenlere Çorum Baklavası, Su Böreği, Çorum Leblebisi ve çeşitli Hitit ekmek türleri ikram edildi. Hitit ekmeği ve Hitit yemek kitapları Çorum Kız Meslek Lisesi tarafından hazırlanmıştı. Bu okulun öğretmeni Asuman Albayrak tarafından gelenlere ikram edilenler hakkında bilgi veriliyordu. Bu okulun diğer bir öğretmeni Necla Gülşen, Hitit Medeniyeti yapılarında görülen giysiler örnek alınarak ve üzerinde çalışarak bugüne uyarlanmış kıyafetler oluşturmuş ve öğrencileri ile hazırlamış. Ayrıca özel dokunan kumaşlar üzerine o devre ait motifleri de itina ile taşımışlar. Ziyaretçilerin ilgisini çeken bu kıyafetler aşağıda fotoğrafta görüldüğü gibi standda görev alan yedi öğrenci üzerinde tanıtılıyordu.Fuarın açılış törenine katılan ve standımızı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ı Zeki Gül bey ile birlikte karşıladık. Kendisine Çorum’un Hitit medeniyetinin başşehri olduğunu söylediğimde Bakan Ünal;’’Çorum Hititler’e ev sahipliği yapmıştır fakat sadece Çorum'la Hititler’in bağdaştırılması yanlış, Çorum bir medeniyet şehri. Çorum Anadolu'nun kuzeyinde yer alması sebebiyle bu topraklarda yaşayan bir çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır." dedi. Ben de bakana hak verdim. Hakikaten Çorum, tüm medeniyetlerle birlikte tanıtılmaktadır. Aşağıda fotoğrafta görüldüğü gibi Bakanımıza ‘’Çorum Leblebisi’’ hediye ederek uğurladık.Ben orada iken standımızı diğer bir çok vali ve yetkili yanında Çorum eski Valisi Nurullah Çakır, ÇEKÜL Vakfı Başkanı hemşehrimiz Prof.Dr. Metin Sözen de ziyaret ettiler.
Standda sergilen yayınlardan Çorum Belediyesi’nce yayınlanmış yeni ‘’Nostaljik Çorum Fotoğrafları’’ kitabını ilgi ile inceledim. Daha önceki baskısında yer almayan 40’lı ve 50’li yıllara ait fotoğraflar o dönemi yaşadığım için çok ilgimi çekti. Belediye Kent Arşivi sorumlusu İrfan Yiğit ile o döneme ait anılarımı fotoğraflara bakarak paylaştım. İnşallah fırsat bulabilirsem, o yılların Çorum’u hakkında bir kitap yazmayı istiyorum
Hemşehrimiz Haydar Ali Öztaş’ın 29 Ocak tarihinde, her yıl olduğu gibi fuara Çorum’dan gelen resmi heyete İstanbul’un tanınmış mekanlarından ‘’BEYTİ’’de verdiği akşam yemeğine de katıldım
Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül’ün bu fuar münasebetiyle verdiği beyanatta ;’’Çorum, geleneksel mutfak lezzetleriyle olsun, köklü yerleşim ve medeniyet tarihiyle olsun, kendine has küçük, bozulmamış yaşam tarzıyla olsun, gelişen şehirleşmesi ve modernleşmesiyle buram buram kültür, yaşam ve tarih kokan bir şehirdir. Biz de, 20.’si düzenlenen 70′in üzerinde ülkenin katıldığı Emitt gibi büyük bir turizm fuarını fırsat bilerek Çorum’u yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilere tanıtıyoruz. Bu tanıtımı, belediye, valilik ve Çorum’da turizm ve otelcilik sektörünün önde gelen firmalarıyla birlikte sürdürüyoruz. Bu firmaların yetkilileri yerli ve yabancı tur organizasyon firmaları ile birebir bağlantı kurarak daha fazla turisti Çorum’a çekebilmek için çaba gösteriyorlar.” dedi.
Ben bu beyanata katıldığımı belirtirken, diğer yazılarımda da hep üzerinde durduğum gibi Çorum’un gelişmesinde Turizmin katkısı göz ardı edilmemelidir. Komşumuz Amasya gibi Çorum’un tanıtılmasına devamlı gayret gösterilmelidir. Resmi görevliler tarafından yapılan bu tanıtım çalışmaları halkımız tarafından da yapılmalı ve desteklenmelidir.
İstanbul, 31 Ocak 2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@