23.01.2015, 00:07 693

EMİTT 2015 FUARI AÇILIŞINA KATILDIM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu sabah, 22-25 Ocak tarihleri arasında düzenlenen 19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT İstanbul- Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi'de açıldı.
Bu sabah arabamla Fuar alanına nasıl ulaşacağımı bilmediğim için Çorumlu iş adamı Haydar Ali Öztaş ile buluştum ve onun arabası ile Fuar'a gittik.
Çorum standına vardığımızda Valimiz Ahmet Kara ve Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül kültür müdürleri ile resmi açılış törenine gitmişlerdi. Standımızı renklendiren
Hitit kıyafeti giymiş Çorum Anadolu Atatürk Lisesi öğrencileri ile onlarla birlikte gelen Kız Meslek Lisesi öğretmenleri karşıladılar. Kendileri ile fotoğraf çektirdik.
Bizleri İl kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü ile Sungurlu Mavi Ocak tesislerinin sahibi Mustafa Mavi ağırladılar. Biz orada iken ÇEKÜL Vakfı Başkanı, hemşehrimiz ve aynı Üniversite'den arkadaşım Prof. Dr. Metin Sözen geldi. Birlikte aşağıdaki fotoğrafı çektirdik. Çorum'un turizm durumunu konuştuk. Kendisinin ve ailesinin Hitit Üniversitesi'nin kullanımına sunduğu Konak hakkında konuştuk. Bu Konak'la ilgili gelişmeleri tam bilmiyorum. Konuşmalardan edindiğim izlenim; bu Merkez'in halen istenilen seviyede verimli çalışma seviyesine ulaşmadığı ve bilhassa yabancı turistlerin ziyaretine açılamadığı şeklinde oldu. Üniversite için çok güzel hizmetler veren Rektör'ümüzün bu konuyu ele alarak çözeceğinden eminim.Bu arada standa açılan ÇEKVA sergisini gezdik. Standda öğrenciler yanında Vakfın Müdürü Erdal Karslı ve Fatma Çiftçi gelenlere Vakfı ve Çorum'u tanıtmak için Anitta , Anvatar, Mavi Ocak, Sera Otel (eski Sarıgül Oteli) yetkileri yanında Çavuşoğlu Turizm sahibi Halil İnaltekin'le de sohbet etme imkanını bulduk.
Açılış töreninden dönen Valimiz, Belediye Başkan Yardımcımız, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve Belediye Kültür İşleri Müdürü Mustafa Ercan ile bu araya geldik. Kendilerini tebrik ettik. Birlikte fotoğraf çektirdik. Bu Fuar'ın Çorum'un turizm potansiyelinin artmasına vesile olmasını temenni ettik. Bu arada ben Çorum'da kaderine terk edilen tarihi evlerin kaderine terk edilmemesi ve muhakkak bunların kurtarılarak turizmin hizmetine sunulması gerektiğini ısrarla ifade ettim. Gerekirse İstanbul'da yaşayan Çorumlulara öncülük edip bu evlerden birini satın alarak tamir ettirme yolunda adım atmaya hazır olduğumu ifade ettim.
Valimizi ziyarete gelen eski Valimiz ve şu anda İzmir Valisi olan Mustafa Toprak'la bir araya geldik. Kendisi Çorum sevdalısı ve dostu olan eski Valimizi geçen Emitt Fuar'ından beri görmediğimizden uzun süre sohbet ederek özlem giderdik. Daha sonra aramıza Çorum'da Vali Yardımcılığı yapan Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir da aramıza katıldı.Hemşehrimiz Balıkesir Valisi Mustafa Yaman'ı ziyarete gittik. Kendisi Fuar'a katılmadığı için katılan Vali Yardımcısı ile görüştük ve hemşehrimize başarı dileklerimizi gönderdik. Bu arada İzmir standına giderek Valimizi tekrar ziyaret ettik.
Döndüğümüzde İstanbul'da Bağcılar Kaymakamlığı zamanından tanıdığımız şimdiki Ordu Valisi hemşehrimiz İrfan Balkanlıoğlu ile karşılaştık. Benim ÇEKVA Başkanlığım zamanında hem kendisinden hem de Bağcılar Belediye Başkanı olan Feyzullah Kıyıklık her zaman bize destek oldular.
İstanbul Valisi Vasip Şahin de standımızı ziyaret etti. Kendisine Valimiz ile birlikte Çorum standındaki Lütfi Karakuş'a ait leblebici dükkanını tanıttık. Ben de ÇEKVA tarafından hazırlanan içinde leblebi bulunan küçük bir kutuyu kendisine hediye ettim.Fuara, Çorum derneklerinden çok sayıda yöneticinin katıldığını gördüm. Bu arada Arnavutköy İlçesi Hicret Mahallesi Muhtarı, hemşehrimiz Ali Göndük ile konuştuk. İstanbul’daki tek Çorumlu muhtar olduğunu söyledi.
Akşama doğru Valimize ve Belediye Başkan Yardımcımıza başarılar dileyerek üç gün sürecek Fuar'dan ayrıldık.
İstanbul, 22 Ocak 2015Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@