07.02.2013, 00:00 145

EMİTT 2013 FUARINDA ÇORUMLULAR VE ÇORUM DOSTLARI BULUŞTU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu yazımı, ağabeyimin vefatı nedeniyle gecikerek yazıyorum. Güncelliğini kısmen kaybetmesine rağmen ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum.

Emitt 2013 Turizm Fuarı’na 60 ülkeden 4 binden fazla turizm sektörü temsilcisi katıldı. Bu senenin misafır (konuk) ülkesi Arjantin idi.

İstanbul’un Beylikdüzü semtinde tertiplenen bu fuarın 24 Ocak 2013 tarihinde gerçekleşen açılışına, geçmiş yıllarda olduğu gibi İstanbul’daki Çorum kuruluşlarınca bir organizasyon yapılmadığı için katılamadım. Beylikdüzü, şehrin oldukça dışında olup buraya ulaşım zordur.

*      *      *

ÇESİAD (Çorumlu Eğitimci Sanayici İşadamları Derneği) tarafından tertiplenen ve hemşehrimiz Ahmet Hamoğlu tarafından işletilen Kız Kulesi tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltı davetine, hava muhalefetine rağmen Çorum’dan, İstanbul’dan ve ülkemizin farklı yörelerinden çok sayıda Çorumlu ve Çorum dostu katıldı. 26 Ocak 2013 tarihindeki bu davetin ev sahipliğini (sponsorluğunu) ÇESİAD Başkanı Mehmet Yıldırım üstlenmişti.

Bu kahvaltıya katılanların hepsinin ismini burada tek tek vermeye köşem yetmez. Sayın Çorum Valimiz Sabri Başköy, Kırklareli Valisi, hemşehrimiz Mustafa Yaman ve Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, protokol listesinin ön sıralarında yer alıyordu.

*       *       *

Sayın Valimiz, bu kahvaltıda yaptığı konuşmada, Çorum’da yapılanlar ve sorunlar hakkında bilgi verdi. (Valimizin burada çekilen fotoğrafı görülmektedir.)

Bu konuşmada, fuar konusu olan şehrimizdeki turizm faaliyetleri hakkında not edebildiğim önemli hususları aşağıda veriyorum:

·         İncesu Kanyonu’nda OKA (Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı) desteği ile kayalara çelik çakılarak 1.5 km. uzunluğunda yürüyüş yolu yapıldı.

·         Şapinuva kazılarında elde edilen neticeler, buranın Boğazkale’ye fark atabileceğini gösteriyor. Kültür Bakanlığı’na buranın örenyeri olarak açılmasını teklif ettik.

·         Çorum turizmi iyi gelişiyor,ama tur operatörlerini kazanmak lazım. Şehrimizde turizm belge sahipleri operatörlerle bir araya gelmelidirler. Yük turizm belgeli kuruluşların omuzlarında.

*       *        *

Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül de yaptığı konuşmada, Çorum turizmi ile ilgili açıklamalar yaptı.

·         Emitt fuarlarının önemine değindi ve bu sene yeni bir stand projesi ile katıldıklarını belirtti. Ortada dört ayak üzerine oturmuş, daire formunda ringlerle taçlandırılmış bu yapının, Çorum’un tarihi mekanları ve doğal güzelliklerine ait görsellerle donatıldığını açıkladı.

·         “Valimiz Mustafa Toprak’ın daveti üzerine fuara Belediye olarak katıldık ve 1. olduk. Nurullah Çakır valimizle de fuar faaliyetimizi işbirliği içinde yürüttük” dedi.

·         Bu sene tur operatörleri için kokteyl düzenlediklerini anlatan Gül, az tanınan Çorum’u gelecekte daha iyi tanıtmaya başlayacaklarını söyledi.

Kahvaltıdan sonra hep birlikte Fuar alanına gidildi. Beni de arabası ile eski ÇEKVA bursiyeri Avukat Murat Başer Beylikdüzü’ne götürdü. Yoğun trafik nedeniyle iki saatte varabildik.

Akşama kadar kaldığım standda çok sayıda Çorumlu ve dostlarla karşılaştığım gibi, Çorum’dan katılan Anitta Otel, Anvatar Otel, Dalgıçlar Otel, Çorum Büyük Otel, Mavi Ocak, Otel Kolağası ve Çavuşoğlu Turizm Seyahat Acentesi yetkilileri ile, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ve Belediye Eğitim-Kültür Müdürü Mustafa Ercan ile görüşme imkanını buldum.

Eski Çorum Valimiz Mustafa Toprak, Çorum standımızı ziyaret etti. Unutamadığımız ve çok sevdiğimiz Toprak’ın ziyareti hepimizi sevindirdi. Rize’ye tayin olan ve yine çok sevdiğimiz Nurullah Çakır’ın da açılış günü standımızı ziyaret ettiğini memnuniyetle öğrendim.

Değerli dost Haydar Ali Öztaş’la Çorum Standında hemşehrimiz Orhan Atak tarafından çekilen fotoğrafımız aşağıda verilmiştir.

 

 

*       *       *

İstanbul’da yaşayan ve Çorum’u çok seven işadamı Haydar Ali Öztaş ve eşi Sezin Hanım, Valimizi, Belediye Başkan Yardımcımızı, Sungurlu’nun Evci Belediye Başkanı Nihat Sarıerik ile eşini ve Çorumlu sanayici Mustafa Yağlı’yı akşam yemeğine davet etti. Eşimle birlikte katıldığım bu yemekte de Çorum ve Çorum turizmi üzerinde durduk.

*       *       *

Bir Çorum sevdalısı olarak Valimiz Başköy ve Belediye Başkan Yardımcımız Gül’e, aşağıda isimlerini saydığım turizm değerlerimizi canlandırmaları ve turizme kazandırmaları ricasında bulundum.

-          Eski Karakol Binası (Velipaşa Konağı yanında)

-          Alaybey Sokağı

-          Geyikli Konak

-          Alaca Mahmudiye Köyünde bulunan Behram Şah Külliyesi

*       *        *

Çorum’un kalkınmasında turizmin önemine yetkililer yanında halkımız da inanmalıdır. Elele vererek şehrimizin turizm değerleri korunmalı ve canlandırılmalıdır.

Bu fuara katılınmasını sağlayan ve destek olanlarla, İstanbul’da fuara gelen tüm hemşehrilerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyorum.

İstanbul, 7 Şubat 2013

NOT: Bu yazımı okuduktan sonra aynı konudaki 24 Ocak 2013 tarihli ve “EMITT Turizm Fuarından önce Valimizin umut veren açıklamaları” başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@