11.04.2013, 00:00 324

ELEKTRONİK TEBLİGAT UYGULAMASI BAŞLADI

Erdal SÖNMEZ

Erdal SÖNMEZ

19.01.2013 tarihinden geçerli olmak üzere elektronik tebligat uygulamasına geçildi.

Elektronik tebligat uygulaması;

- Kazai merciler (yargı mercileri),

- Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri,

- Özel bütçeli idareler,

- Kamu düzenleyici ve denetleyici kurumlar,

- Sosyal güvenlik kurumları

- İl özel idareleri,

- Belediyeler,

- Köy hükmî şahsiyetleri,

- Barolar

- Noterler

tarafından Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılacak elektronik tebligatları kapsıyor.

Yukarıda sayılan merciler, elektronik tebligat adresi almak için Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’ne başvuracaklar.

Elektronik tebligat hizmetinden yararlanmak isteyenlerin ise elektronik tebligata elverişli kayıtlı bir elektronik posta adresi edinmesi zorunlu.

Gerçek kişi muhataplar, güvenli elektronik imza vasıtasıyla elektronik tebligat adresi almak için hizmet sağlayıcılara başvuru yapabilecekler.

Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere, elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu hale getirildi. Gerçek kişiler ve diğer tüzel kişiler ise elektronik tebligattan isteğe bağlı olarak yararlanabilecekler.

Kendilerine yalnızca elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu olan muhatapların, tebligat çıkarmaya yetkili merciler nezdindeki işlemlerinde elektronik tebligat adreslerini bildirmeleri zorunlu.

Kendilerine zorunlu olarak elektronik yolla tebligat yapılması gereken muhataplara, elektronik tebligatın zorunlu bir sebeple yapılamaması hâlinde, Kanunda belirtilen diğer usullerle tebligat yapılacak. Bu tebligatta ayrıca, müteakip tebligatların elektronik ortamda yapılacağının muhatabına bildirilmesi gerekiyor.

Kendilerine elektronik yolla tebligat yapılması isteğe bağlı olan muhatapların, elektronik yolla tebligat almak istemeleri halinde, tebligat çıkarmaya yetkili merciler nezdindeki işlemlerinde elektronik tebligat adresini bildirmeleri gerekmekte. Bu muhatapların, tebliğ çıkaran merciye bildirdiği adresin elektronik tebligata elverişli olmaması halinde, bunlara diğer usullerle tebligat yapılacak. Bu durumda gönderilecek tebligata, muhatabın bildirmiş olduğu adresin, elektronik tebligata elverişli olmadığına ilişkin şerh düşülmesi gerekiyor.

Tebligatı çıkaran merci, elektronik tebligat mesajını elektronik tebligat adresi aracılığıyla Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüne iletecek.

Kendisine elektronik tebligat mesajı ulaşan Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, bu mesajı zaman damgasıyla ilişkilendirerek muhatabın elektronik tebligat adresine; muhatap diğer bir hizmet sağlayıcıdan elektronik tebligat adresi almış ise, bu hizmet sağlayıcının sunucusuna iletecek. Kendisine elektronik tebligat mesajı ulaşan diğer hizmet sağlayıcıları da bu mesajı zaman damgasıyla ilişkilendirerek muhatabın elektronik tebligat adresine iletecekler.

Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılacak.

Muhatap (elektronik tebligatı alan gerçek veya tüzel kişi) elektronik tebligat hesabına güvenli elektronik imzasını kullanarak veya hizmet sağlayıcı tarafından verilen parola ve şifre ile birlikte telefonuna kısa mesajla gelen tek kullanımlık şifre vasıtasıyla erişecek.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tebligatı çıkaran merciler tarafından iletilen elektronik tebligatları, kayıtlı elektronik posta sistemi vasıtasıyla muhataba ulaştıracak. Ancak, muhatap elektronik tebligat adresini Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü dışında diğer bir hizmet sağlayıcıdan almış ise Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğu, kendine ulaşan elektronik tebligat mesajını zaman damgasıyla ilişkilendirerek ilgili hizmet sağlayıcının sunucusuna ilettiği anda sona erecek.

Kendisine zorunlu olarak elektronik yolla tebligat yapılması gereken ancak elektronik tebligat adresi edinmeyen muhatapların MERSİS’te (Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve yönetilen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) kayıtlı olan tebligat adreslerine, elektronik tebligat adresi edinmeleri için başvuruda bulunmaları konusunda MERSİS’ten sorumlu kurum tarafından bildirim yapılacak.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@