Ülkemizin, barışa, hoşgörüye, birlik-beraberliğe, sevgi ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.
Alışılagelmiş, “beylik” bir cümle bu kuşkusuz.
Ama bu kez, gerçekten, ama gerçekten dayanışma ve birbirimize kenetlenme ihtiyacımız “her zamankinden daha fazla”…
Güneydoğu bölgemizde adı konulmamış bir “savaş” devam ediyor. Ülkemizin hangi noktasında, ne zaman bir canlı bombanın patlayacağı ve onlarca insanımızın canını alacağı hiç belli değil.
Bir yanda “bölücü”, diğer yanda “cihatçı” terör, Türkiye Cumhuriyeti’ne boyun eğdirmeye çalışıyor.
Topraklarımızda üç milyon mülteci var ve dünyanın bütün istihbarat örgütlerinin ajanları ortalıkta cirit atıyor.
Dış politikamız da, iç güvenlik politikamız da, esen rüzgâra göre savrulabiliyor.
Bölücü teröre karşı kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, elbette ki hepimiz arkasındayız.
Ama, halkı ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı politikalardan vazgeçilmesini beklemek de hepimizin hakkı.
Marjinal unsurlar dışında, bu halk, milliyetçisi, muhafazakârı, liberali, sosyal demokratıyla, ülkenin birliği ve bütünlüğü, bağımsızlığı, demokratik yapısı noktasında birbirinden farklı düşünmüyor.
Öyleyse, birlik-beraberlik-kardeşlik duygularının öne çıkarılması, asgari müştereklerde buluşulması ve topyekûn bir ulusal bilincin, direncin ortaya konulması zor olmamalı.
Yinelemek gerekirse, buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.
Bu birliktelik için “engel” var mı peki?
Akılla, izanla hareket ettiğimiz sürece “yok”!
Başarabiliriz.
Ama, hepimiz buna inanmak kaydıyla…
*
ERDOĞAN’IN HİMAYESİ ALTINDA BARIŞ ÇALIŞTAYI
Çorum’un birlik ve beraberliği konusunda ne kadar hassasiyet gösterdiğimizi de okurlarımız çok iyi biliyorlar.
Bunu hem kendi aramızda başarabiliriz, hem de, insanlık tarihinin ilk yazılı barış antlaşması Kadeş’ten yola çıkarak “barış kenti”, Hitit uygarlığından ve zengin halk kültürü birikiminden yola çıkarak da “kültür kenti” unvanını, “dünyanın merkezi” Çorum’un adına yazdırabiliriz.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ve bizzat himayesi altında düzenlenecek “Barış Çalıştayı”nı bu bakımdan “harika” bir fırsat olarak görüyor ve Çorum adına gerçekten büyük heyecan duyuyorum.
*
BELEDİYE’NİN PERFORMANSI
Diğer yandan, Belediye’nin uygulamaya koyduğu meydan ve park projelerini, milletvekillerinin yakından takip ettikleri “Güzel Sanatlar Merkezi” projesini, “kültür kenti” deyiminin altını dolduracak eserler olarak umutla bekliyoruz.
Ayrıca, Başkan Külcü’nün, geçen haftaki iftar konuşmasında, “Bu şehre hizmet eden herkes başımızın tacıdır” ana teması çerçevesinde sunduğu yeni kent vizyonunu, başlı başına umut verici ve takdire şayan bulduğumu, burada bir kez daha yinelemek istiyorum.
*
HAVAALANI ŞİMDİ ÇORUM’A DAHA YAKIN
Çorum’un temel sorunlarına ve beklentilerine ilişkin farklı yaklaşımların da, son zamanlarda halkın genel eğilimleri ile paralellik kazanmaya başladığını memnuniyetle gözlemledik.
Çorum Havaalanı’nı buna ilk örnek olarak zikredebiliriz.
Çorum’un “havaalanı” hakkını, bundan böyle hep birlikte savunacağız; mücadeleyi hep birlikte vereceğiz.
Bunun işaretlerini aldık.
*
AHLATCI YÜZÜMÜZÜ AĞARTIYOR
Çorum’un geleceğini kurgulamaya çalışırken, Ahmet Ahlatcı faktörünü dikkate almadan asla olmaz.
Ekonominin şu durağan döneminde, Ahlatcı Grubu Çorum’a dev yatırımlarına devam ediyor.
Bölgenin en büyük alışveriş ve yaşam merkezi “AHL Park” Çorum’un sosyal yaşam alışkanlıklarını değiştirecek.
Altın rafinerisi, Çorum’a “altın”la birlikte anılan bir kent kimliği kazandıracak.
Gerekli kaynağı temin ettiği halde, teknik bazı pürüzler yüzünden son anda elinden kaçırdığı Milli Piyango’nun ihalesinde, Grubu yine iddialı biçimde platformda göreceğiz.
Özetle Ahlatcı, özel sektörün lokomotifi olarak Çorum’un büyümesinde, gelişmesinde, “barış ve kültür kenti” unvanını kazanmasında, çok önemli taşıyıcı kolonlardan biri konumunda.
Gururumuz katlanarak büyüyor.
*
KENT İÇİ ULAŞIM
Ramazan boyunca, gerek iftara doğru, gerekse iftar sonrası Çorum trafiğinin nasıl kilitlendiğini herkes gözleriyle gördü.
Tıkanıklık yıldan yıla daha da artıyor.
Elbette Başkan Külcü de “kent içi trafik” konusunda kafa yoruyor, olabilirlikleri değerlendiriyor, ama son görüntülerin ışığında, soruna “bilimsel” bir yaklaşım gerektiği de bir gerçek.
Bize göre, Çorum’un trafik sorunu bilim insanlarıyla, uzmanlarla masaya yatırılmalı, kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecekler belirlenmeli.
Külcü, kentin yakın geleceğine olduğu gibi, 50 yıl sonrasına da damgasını vurmalı.
Giderek içinden çıkılmaz hale gelen trafik, gerçekten S.O.S. veriyor.
*
YENİ BİR ÇORUM
Özetle, yeni bir Çorum için, büyük ve güçlü, sanayi, ticaret, turizm, eğitim, sağlık, kültür ve sanat kenti için, “barış kenti” için elbirliği, gönül birliği ile yola koyulma zamanı.
Çocuklarımıza, torunlarımıza karşı sorumluluklarımız var zira.
Ramazan Bayramı, insanlığa, ülkemize ve ilimize iyilikler, güzellikler, esenlikler getirsin.
Her şey gönlünüzce olsun.
Bayramınız kutlu olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Umutlu 2016-07-04 03:19:37

Çorum a dair güzel ve ümit verici değerlendirmelerinize gönülden katılıyorum.Yöneticilerimizden de aynı hassasiyet çerçevesinde trafik,ikinci üniversite,meydan,kentsel dönüşüm,hava alanı,hızlı tren konusunda gayret bekliyoruz...

Avatar
Çorum19 2016-07-06 02:54:57

Stat yapacaksın, meydan yapacaksın, terminal yapacaksın, kentsel dönüşüm yapacaksın, meydan yapacaksın, hastane yapacaksın, avm yapacaksın, üniversite yapacaksın, Hitit başkenti olacaksın ama havaalanın olmayacak! Garip mi garip!

Avatar
hasan kucuk 2016-07-04 12:52:29

Degerli abimiz ümütlerimiz yeşermiyebaşlada basln böylonlur helalolsun sayln ķúlcú ahlatcl ikisi buişi işAllahhalledecek havaalanl olmazise ahlatclnln yatlrlml işeyaramaz bubòylebilinsin syg

Avatar
Sungurlu 2016-07-04 17:14:40

Elbette Çorum için farklı ve kentleşme bakımından atılan her adım takdire şayan ama havaalanı noktasındaki Çorum içindeki konsensüs elzem ama Ankara nezdinde katedilmiş bir mesafe yok bugün bu konuda.

Avatar
İSKİLİP HAlKINDAN 2016-07-06 06:57:19

Çorum a mutlaka hızlı tren gerekiyor.
şehir içi trafiği çok yoğun tranvay ya yer altı yada yer üstü. Düyünülkesi gerek. Stadyum 35bin üstü yapılmalı olimpiyatlara hazırlaran ülkemize ve ilimize yakışır. Bir yerde stad yapılıyor diğer yöremerde oynamak için stad arünıyor ör. Beşiktaş. Konya ya 2 kede maç verildi seyerci ne biçim aktı Konyaya esnafa otellere ulaşım sektörüne neler getirir. Milli maçmarda DÜNYANIN MERKEZİNDE OYNANIR DENİLİR. Düşünülerek Yapılmalı 30. 40. Yıl sonrası düşürülmeli. Belediye. Toplu konutta öncülük etmeli örnekleri varKONYA KARATAY VE SELÇUKLU belediyesi sitelerini lutfen inceleyin. Boş durmuyorlar imkan meselesi ama biraz ileri İstanbuldan Çoruma. Tosya İskilip yülunu düşünelim. Çoğu Çoruma uğramayan geçiyor bu yol mutlaka Çorum a insanların uğramasına sebep olaçaktır.1 araç neler getirir benzin gıda hediye gerekirse dinlenme ihtiyacı.
Haritayı masaya koyalam imkanlarımızı değerlendirelim. İskilepdeki baraj ivlünde. Balıkçalığı artıramım Ankara ğölbaşına kaçıyor. Neden budaya gelmesin tesis tanıtım yatırım reklam ve ulaşım tabi katkısız gıda çok şey yapılır Dünyanın Merkeziyiz. Değarlendirelem. Hayırlı bayramlar.

banner251