05.01.2011, 00:00 255

EKMEK İSRAFI ÜZERİNE !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Şu anda üniversitedeki odamda masamı temizlerken Türkiye Çevre Vakfı'nın Eylül 2008 haber bülteni  ''ÇEVRE'' elime geçti. Burada yer alan ''Ekmek Üzerine...'' başlıklı dikkat çekici anlatımı aşağıda aynen vererek sizinle paylaşmayı istiyorum.

Türkiye'de çevre sorunlarının bilinmesine önemli katkıları olan bu kuruluş, yayınları ile de çevre konusunda önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Eğer ilgi duyarsanız Türkiye Çevre Vakfı'nın Web sayfasından faaliyetleri hakkında bilgi edinebilirsiniz(www.cevre.org.tr).

*     *     *

''Türkiye'deki en önemli beslenme kaynağı olan ekmek, aynı zamanda, en çok israf edilen gıda maddelerinin başında geliyor. Bu konuda zaman zaman çıkan haberlere, geçen Temmuz'da bir yenisi eklendi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yaptırdığı bilimsel araştırmaya göre, ülkemizde her gün üretilen 123 milyon ekmeğin 6 milyonu heba oluyor. Bir kısmı hayvanlara yem olarak verilirken, büyük bir kısmı da, ne yazık ki, çöpe atılıyor. Ekmeği adeta kutsal sayan, nimet olarak gören Türk toplumuna yakışır mı bu? Aynı bilimsel araştırmaya göre, bu israfın buğday olarak karşılığı da, her yıl için 500.000 ton civarında. Yazık, günah değil mi? Bir yandan tarımsal üretimin kuraklık vs sebeplerle düştüğünden şikayet ediyoruz, diğer taraftan yarım milyon ton buğdayı israf ediyoruz.

Bu israfta, büyük gramajlı ekmeklerin biraz bayatlayınca atılmasının da önemli rol oynadığını unutmamak gerekir.

Ekmeğin israf edilmemesi için küçük gramajda imal edilmesi, akla en uygun yollardan biri olarak görülürken; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, "Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebiği"nde bir hüküm getirerek, belli gramajın altında ekmek yapılması yasaklanıyor. Gelen tepkiler üzerine, çok kısa süre sonra bu tebliğde değişiklik yaparak, otel, lokanta vb. yerlerde, o yerler için özel olarak üretilen ve doğrudan halka satılmayan ekmeklerdeki sınırlamayı kaldırıyor.

Aslında, her yerde satılan ekmeklerin daha küçük yapılmasına, isteyenin istediği büyüklükte ekmek almasına imkan vermek, küçük ekmekleri teşvik etmek daha akla yakın değil mi?

Bir yandan israf, öte yandan küçük ekmeğe yasak! Niye?"

*     *     *

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı web sitesinde ise rastladığım israf edilen ekmek değerleri daha da yüksek. Türkiye genelinde günde 284 bin, yılda ise 103 milyon 660 bin adet ekmek israf ediliyor. İsraf edilen ekmeğin yıllık maliyeti 51 milyon TL (eski TL değeri ile 51 trilyon).

En fazla israf yemekhaneli iş yerleri, hastane, yatılı okul, öğrenci yurdu ve lokanta gibi toplu tüketim yerlerinde olup, ekmek israfının yaklaşık % 70'i buralardan oluşmaktadır.

*     *     *

Ekmek bir semboldür. Ekmek nan-ı azizdir. Yani Aziz Ekmek... Türkiye'de DİE verilerine göre açlık sınırında 1 milyondan fazla insan varken, ekmeği lütfen israf etmeden ihtiyacınız kadar alınız ve gereğinde buzdolabında saklayarak yeniden tüketiniz.

İstanbul, 4 Ocak 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@