22.06.2012, 00:00 88

EĞİTİMDE ÖNCELİK SIRASI DÜŞÜN SÖZCÜĞÜNDE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yetişkinler, eğitimciler yetiştirdikleri çocuklara, gençlere, hep okumanın önemini usanmadan, bıkmadan anlatırlar, onların okuyunca düşünmeyi öğreneceklerine inanırlar.Bu durum gerçek olsaydı, ülkemizdeki okuyanların miktarı bu denli alt düzeylerde kalmazdı diye düşünenler şimdi düşün, düşünce, düşünmek, düşündürmek sözcükleri üzerinde durmak zorunda kaldılar. Bu nedenle DÜŞÜN sözcüğünün önemini açıklamak istiyorum.

Düşün sözcüğü, düşünmek mastarından üretilmiştir. Düşünme eyleminin emir (buyruk) şeklinde ifadesidir.

Düşünmek ise; bir şeyi zihinden geçirmek, zihinde bazı şeyler üzerinde enine, boyuna durmaktır.

Zihin ise; düşünme, kavrama, belleme, imgeleme, sezme sürelerinin bilinçli ya da bilinçsiz yönden bireyin daha doğrusu sinir gözelerinin (akıl) karışmasıyla ve yardımlaşması ile sağlanan işlevlerin tümüdür.

DÜŞÜNMEK NEDİR?

Düşünme; düşünmenin eylem halidir. Düşünme ile bir şeyi:

*Gözden, daha doğrusu zihinden geçiririz.

*Muhakeme ederiz.

*Anımsayabiliriz.

Bir de tasarlayabiliriz. Diğer bir deyimle de; düşünülen şeyin oluşumunu sağlayabiliriz. Kısaca söylemek istersek, akıl ve beyin gücümüz sayesinde kişisel düşünme gücümüzü artırabiliriz. “Demek ki, düşünmek bir silkiniştir, bir diriliştir, bir canlanıştır. Geleceğe atılan sağlam bir atılımdır.”*

DÜŞÜNCE

Düşünceleri karşılaştırma, birleştirme yeteneğidir. Zihnin yaptığı özel işlemdir. Düşünebilen kişi ya da kurumlar çevrelerindeki insanların düşünebilmelerini sağlar, onları düşündürür.

Ne yazık ki; geri kalmış toplumlar düşünme konusunda en sonlarda yer alır. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler ise düşünmeye başlarlar. Her şeyin, nedenlerini öğrenmeye çalışırlar. Gelişmekte olan toplum, akıl, mantık ve bilim yolundan ödün vermediği gün yollar bizi çağdaşlığa götürür. Bizim hakkımız da budur!

Kaynakça: Bilimsel Açıdan Oku Düşün Değerlendir-Paylaş-uygula / Salim Savcı. Temin yeri: Osmancık Kardeş Kitabevi ÇAMVAK – Çampınar köyü Osmancık

*Salim Savcı – Eğitimci Yazar. Çampınar Köyü Osmancık.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@