28.12.2009, 00:00 236

ECOCİTY 2009 DÜNYA ZİRVESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul’da 13-15 Aralık tarihleri arasında yapılan bu Zirve’nin Danışma Kurluunda görev aldım ve açılışda bir konuşma yaptım. Ayrıca üç arkadaşımla birlikte “İstanbul’da Göç, Nüfus Artışı ve Yeşil Alan İlişkisi” üzerine hazırladığımız tebliği ilgili oturumda sundum. Bu Zirve ve Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanında 500’ün üzerinde yerli ve yabancı katıldı.

Yazımın detayına girmeden önce “Ecocity” denince ne anlamamız gerektiğini açıklamayı isterim. Bu deyimle öncelikle şehirlerin yaşanabilir ve sürdürebilir olduğu ifade edilmektedir. Ekolojik kent, yeşil kent ve sağlıklı kent deyimleri dilimizde Ecocity anlamında kullanılmaktadır. Ayrıca korunmuş tarihi kentler de bu ifadenin bir parçasıdır.

Bilindiği gibi tek yaşam alanımız Dünya ısınıyor, hava, su, toprak kirleniyor. Kirlenme devam ettikçe yaşam sona yaklaşıyor. Dünyanın ekolojik sağlığında 1970’den bugüne yüzde 35 oranında bir bozulma var.

Bu Zirve’de bu bozulma ile ilgili dile getirilen ve önemli gördüğüm bazı başlıkları sizlerle paylaşmayı istiyorum;

• Atmosfere atılan karbondioksitin 1/3’ü ulaşımdan kaynaklanıyor. 1980’den beri Amerikalıların mil (uzaklık) bazında araba kullanımı nüfus artışının üç mislidir. Karbondioksit kullanımı düşürülmelidir. Dünyanın en yeşil şehri seçilen Kopenhag’da ulaşımın yüzde 35’i bisiklet ile sağlanmaktadır. Ayrıca dünya üzerindeki karbon ayak izini azaltmak için işyerlerinin yakınındaki konutlarda oturulması önerilmektedir.

• Türkiye 1940 yılını kadar tükettiği enerjinin büyük kısmını kendi üretirken bugün yüzde 80’ini ithal etmektedir. Ülkemizde enerji tüketiminin yüzde 75’i konut ve sanayide tüketilmektedir. Mevcut yapılarımız, passir evlerine (kendi enerjisini kendi üreten) nazaran 20 misli enerji tüketmektedir. Avrupa Birliği 2019 yılından sonra sıfır enerji tüketimi öngörmektedir. 5.12.2009 tarihinde Türkiye’de “Enerji Verimlilik Yönetmeliği” çıkarılmıştır. Yeni yapılara hemen uygulanan bu yönetmelik 2017 yılına kadar eski yapılar içinde sertifika alınmasını da öngörmektedir.

• ABD’deki Yeşil Binalar Konseyi’nin tarifine göre yeşil bina; çvre ve bina sakinleri için binaların oluşturduğu negatif etkilerin önemli derecede minimize (azaldığı) ya da elemine (yok) edilmesi sağlanarak, tasarlanan ve inşa edilen binalardır. Bunun için binalarda yenilenebilir enerji (güneş, rüzgar ve toprak ısısı) kullanılmakta, yağmur suyu biriktirilmekte ve arıtılan tuvalet suları ile birlikte bahçe sulamasında kullanılmaktadır. Bina içinde, dışında, çatısında ve civarında yeşil alanlar oluşturularak uygun mikroklima şartları oluşturulmaktadır. Ayrıca oksijen salınımı sağlanmaktadır. Ulaşımda bisiklet ve elektromotorlu vasıtaların kullanılması teşvik edilmektedir. Ayrıca bina inşaatında kullanılan malzeme ve ısı izolasyonu ile enerji tüketiminin azaltılması sağlanmaktadır.

• Tüm dünya ülkelerinde ampulleri değiştirerek tasarruflu ampollere geçilmesi sağlanmış olsa mevcut ve atmosferi en çok kirleten 2400 kömür santralinden 400’ünün kapatılabileceği tahmin edilmektedir.

• Şu anda Çin’de ve Abudabi’de iki adet Ecocity inşaat halinde bulunmaktadır. Çin’de ayrıca 16 Ecocity yapılması plananmıştır. ABD’de New-wista projesi de bir Ecocity projesidir.

Dünyanın birçok ülkesinde Ecocity planlaması yapılmakta olduğu gibi mevcut şehirler çevre dostu hale getirilmektedir. Stokholm, Vancanver, Singapur gibi.

•Ankara’da bulunan Ostim Organize Sanayi Bölgesi de sıfır emisyon hedefine ulaşmak için hazırladığı projeleri ve yaptıklarını bu zirvede sunmuştur. Ayrıca bu toplantıya katılan Varyap İnşaat firması, yeşile, maviye, insana ve yaşama saygı duyarak binalarının geleceğe yükseldiğini ortaya koymuştur.

Bu toplantı sonucunda, yaşam alanlarının planlanmasında ve düzenlenmesindeekolojik faktörlerin göz önünde bulundurulması ve geleceğin buna göre şekillendirilmesinin önemi ortaya çıkmıştır.

İstanbul, 27 Aralık 2009-12-27
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@