21.12.2011, 00:00 162

DÜŞÜNME ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Osmancık’lı bir hemşerim ile söyleşiye geçtik:

-Sizin öğretmen emeklisi olduğunuzu biliyorum. Ben de şu anda emekli öğretmenim. Siz dahil, bize “oku” dediler, okuduk, bir meslek sahibi olduk. İnanın okumayı, öğretemedik. Sizin son kitabınızı okudum(*). Siz bile işe; “oku” ile başlamışsınız. Sonra düşün sözcüğü üzerinde durmuşsunuz. 25. sayfada:

“Kur’an ayetlerini iyiden iyice düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye, sana indirdiğimiz kutsal, uğurlu kitaptır.” (Sad Suresi: 29) ayetini okuyunca; bize neden okullarda düşün-düşünme öğretilmedi diye derin derin düşündüm. Belki de düşünmeyi öğrenirdik, okumayı da alışkanlık değil sizin deyiminizle “Bilinçli eylem” olarak alırdık. İşin içerisine de akıl girdiği için havanda su dövmemiş olurduk.”

*     *     *

Bu söyleşinin yorumunu okuyanlara; sorumlu sandalyelerde söz sahibi olanlara bırakıyorum.

Öyle ya, düşünebilince, merak ettiğimiz alanlar çoğalırdı; “temiz akıl” sahiplerinin görüşleri boyut kazanırdı, birbirimizi daha çok severdik, her konuda olumlu düşünebilirdik, ülkenin menfaatlarını öne alıp duygularımıza gem vurabilirdik!

Zaman geçmiş değil, bugünden işe başlarsak yeni yetişecek kuşaklar bunu yapabilirler. Bu dahi gelecek için bir teminattır! Ricamız:

-Düşün ama kesinlikle oku!

*

*Bilimsel açıdan: Oku-Düşün-Değerlendir-Paylaş

Osmancık-Kardeş Kitabevi ile Çampınar Çam-Vak’tan temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@