13.08.2010, 00:00 149

DÜNYA’NIN SONU NE OLACAK?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bir önceki yazımda insanoğlu uzaya yayılmadığı takdirde neslinin yok olabileceğini iddia eden görüşleri sizinle paylaşmıştım.

Bu yazımda İngiliz Focus dergisinin son sayısında incelediği “Dünya’nın sonu ne olacak?” makalesini sizler için değerlendireceğim.

*        *        *

Dünyanın sonunu hazırlayacak dört olası senaryo:

KÜRESEL ISINMA YAŞAMI BİTİRECEK

Dünya her yıl giderek daha da ısınıyor. Bunu önlemek için uluslar arası toplantılar yapılıyor, önlemler alınmaya çalışılıyor.

Dünyanın ısınmasıyla birlikte daha çok su okyanustan buharlaşacak ve güneş ısısının dünyaya etkisi artacak. Ayrıca küresel ısınmayla birlikte çıkan metan gazının da etkisinin tehlike yaratabileceğine dikkat çekiliyor.

GÖKTAŞI DÜNYAYI YOK EDECEK

Dünyada yaşam 600 milyon yıldır devam ediyor. Ancak meteor gibi dış etkenler ve yerkürede yaşanan değişimler 5 kez canlıların geniş oranda nesillerinin tükenmesine neden oldu. Uzmanlar göktaşı ve uzay cisimlerini gerçek bir tehdit olarak görüyor.

1989 yılında 300 metrelik göktaşı dünyayı az bir farkla ıskaladı. NASA bu olayda olası bir çarpışmanın Hiroşima’ya atılan bombalardan binlerce kat daha büyük sonuçlar doğurabileceğini açıklamıştı.

DEV VOLKANİK PATLAMALAR

Yerkürede 4500 yıldır sıkışıp kalan elementler volkanlar sayesinde beklenmeyen bir anda patlayabiliyor.

1815 yılında Tambora dağındaki patlama Hiroşima’ya atılan atom bombasından bir milyon kat daha kuvvetliydi ve 90 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.

1991’de Filipinler’de 10 milyar ton kalıntı ve toz atmosfere yayıldı, gezegene düşen güneş ışığını yüzde 3 oranında azalttı. 100 bin yıl önce yaşanan “büyük ölüm” tekrarlanabilir.

GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ GEZEGENLER ÇARPIŞACAK

Yapılan gözlemlere göre, zamanla gezegenlerin yörüngeleri değişiyor ve çekim kuvvetleri boyut ve hıza göre artıp azalıyor. Dünya’nın Mars, Venüs ve Merkür’e çarpma ihtimalinden bahsediliyor. Fakat bu ihtimal gelecek 5 milyar yıl içinde yüzde bir oranında tahmin ediliyor.

*        *        *

Dünyanın geleceği ile ilgili bu senaryolardan küresel ısınmayı engellemek insanoğlunun elinde. Diğer senaryolar üzerine ise pek bir etkisi mümkün değil.

O halde bir an önce hepimiz elele verip küresel ısınmayı engellemeliyiz.

Bodrum-Dörttepe, 12 Ağustos 2010

“Kıyamet Senaryosu” Vatan gazetesi, 28 Temmuz 2010

NOT: Mübarek Ramazan ayının tüm Müslümanlar için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@