20.05.2011, 00:00 144

DÜNYADA SUSUZLUK YANINDA AÇLIK DA VAR!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki iki yazımda dünyada susuzluk ve yarattığı sorunlar üzerinde durmuş ve dünyada 1.1 milyar insanın içme suyu olmadığını belirterek bu insanların önemli sağlık sorunları yaşadığını bilginize sunmuştum.
İstanbul'da 10 Mayıs tarihinde yapılan ''4.Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı''nda dünyada günde 1 dolardan daha az gelirle yaşayan 1 milyardan fazla insan olduğu açıklanınca  DÜNYADA YALNIZ SUSUZLUK YOK AÇLIK DA VAR dedim.
Bu fakir insanlar 48 ülkede yaşamaktadırlar. Bu rakamın 1971 yılında 25 olduğu dikkate alındığında, dünyada gidişatın hiç te iyi olmadığı görülmektedir.
*     *     *
Bilindiği gibi dünyada KUZEY-GÜNEY gibi bir kavram vardır.Kuzey ile kast edilen gelişmiş ülkeler, güney ile kast edilen gelişmemiş ülkelerdir.  
Konferansa katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon geçmişte gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere çok cömert yardımlar yapıldığını, ancak bunların gitmesi gereken yere varmadığını anlatmıştır. Genel Sekreter, az gelişmiş ülkelere yatırım yapmanın bir hayır işi olmadığının altını çizerek yüz milyonlarca insanın hayatının bu konferansın sonucuna bağlı olduğuna dikkat çekmiştir. Ayrıca artık Güney-Güney İşbirliğinin çok önemli bulduğunu belirtmiştir.
Güney-Güney işbirliğine güzel bir örnek, ülkemizin son yıllarda artan bir şekilde bu az gelişmiş ülkelere açılması ve destek sağlamasıdır. Özel teşebüs yatırımları yanında Eximbank (Türkiye'nin ihracatını teşvik eden banka) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı(TİKA) kanalıyla da bu ülkelere destek verilmektedir. Dünyada kalkınma yardımları sahasında faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşunun da yer aldığı BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda 1992 yılından bu yana birçok ülkede kalkınma yardımları faaliyetleri yürüten ve yardım yaptığı coğrafyaları sürekli genişleten, Türkiye’nin yegane kalkınma yardımı kuruluşu TİKA da katılmıştır.
TİKA, Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere, 3 kıta ve 100'ü aşkın ülkede görev yapmaktadır. TİKA Merkez Teşkilatına ilave olarak,23 ülkede bulunan 26 Program Koordinasyon Ofisi ile çok geniş bir coğrafyada bütün sektörlerde çalışmalarını sürdürmektedir. 
*     *     *
Yazıma son vermeden önce son günlerde açıklanmış bir araştırma sonuçlarını sizlerle birlikte incelemeyi istiyorum. Save the Children (Çocukları Kurtarın) kuruluşunun 164 ülkeyi kapsayan araştırmasında;
-Japon kadınların ortalama ömrünün  86 yıl                                                                                            
-Afgan kadınların ortalama ömrünün 45 yıl 
-Norveçli erkeklerin ortalama ömrünün 79 yıl                                                                                       
-Sierra Leoneli erkeklerin ortalama ömrünün 39 yıl olduğu görülmektedir. 
Zengin ülkelerde insanlar daha uzun ömürlü olurken az gelişmiş ülkelerde ise daha az yaşamaktadırlar. Bu insanlar geleceklerinden umutsuz oldukları için fırsat bulduklarında KUZEY ülkelerine sığınmaya çalışmaktadırlar. Tunus, Mısır ve Libya'da meydana gelen iç olayları fırsat bilen çok sayıda insan İtalya'ya sığınmıştır. Gelen bu insan seli karşısında şaşıran Avrupa ülkeleri birbirine düşmüş Schengen Vize Anlaşmasına rağmen hudutlarında kontrol uygulamaya başlamışlardır. Bu uygulamayı Fransa ve Danimarka başlatmıştır. Bunun nedeni İtalya'nın bu göçmenlere Schengen vizesi vermesidir. Schengen vizesi alan bir kimse bu anlaşmayı imzalamış olan 15 ülke arasında rahatça dolaşabilmektedir.
*     *     *
Bu Konferansta, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün yaptığı ,''Açlık, hastalık gibi yapısal problemlerle ciddi bir şekilde mücadele edilmezse ve 10 yıl içinde bu insanların hayat standardı yükseltilmezse dünya siyasi,güvenlik ve başka alanlarda çok büyük tehlike ile karşı karşıya kalacak demektir'' uyarısı durumun ne kadar vahim ve önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
İstanbul, 19 Mayıs 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@