10.07.2014, 18:35 280

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN SÖZCÜK: A L O

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Telefonu icat eden; Graham Bell’dir. İnsanlığa iki şey kazandırmıştır:
1. Telefon: Onu icat etmiştir.
2. ALO : Sevgilisinin ‘’Allessandra Lolita Oswaldo ‘’ adı yerine O’nun baş harflerinin üç harfi ile oluşan ‘’ALO’’ sözcüğünü iletişim alanına kazandırmış olmasıdır. Bu üç harf, sevgilisinin adının kısaltılmış şeklidir.
Telefon; bugün iletişim alanının vazgeçilmezlerinden birisi olmuştur. Çeşitleri de vardır:
-Telli telefon.
-Telsiz telefon.
-CEP TELEFONU: Bir hârikadır. Herkesin elinde vardır. Cep telefonları; mikrodalga ile çalıştıkları için, insan hücrelerini etkilemekte, onların sıcaklıklarının artmasına etken olabilmektedir. Buna rağmen cep telefonu kullananların miktarı her gün daha çok artmaktadır. Ama bir gün, her cep telefonunun üzerinde kırmızı harflerle ‘’BENİ MECBUR KALMADIKÇA KULLANMA!’’ uyarısının yer alması çok uzak değil, çok yakındır.
ALO sözcüğünün kime ait olduğunu biraz önce söyledik. Graham Bell, icat ettiği telefonu sevgilisinin evine kurmuş. Sevgilisini her aradığında da ‘’ALO’’ diyerek O’na çok büyük bir değer vermiş. Ama?....
Şimdi bu “ama?”yı açıklayalım:
Graham Bell’in sevgilisi ; eşinin telefon üzerine çalıştığını görmüş, O’nu anlayamamış, sahip çıkmayı da aklının ucundan geçirmemiş, eşini bırakıp (terk edip) gitmiş. Graham Bell’i kendi haline bırakıvermiş.
Bugün, Graham Bell, sevgilisinin adını o günden beri her gün, hatta her saniye yaşatıyor. Bu da en büyük bir insanlıktır.
Bir gün “ALO” yerine geçecek bir sözcüğümüz var. Avrupa Birliği’ne Türkiye girdiği zaman dünyada Türkçe üçüncü dil olacaktır. Şimdi bu sözcüğün adını yazsam mı, yazmasam mı? dediğim sözcüğü işte yazdım.
‘’GÜNAYDIN’’ adını söyledim bu yazıya da kocaman bir nokta koydum,( . )
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@