08.09.2010, 00:00 80

DÜNYA HAYATINI ve ONUN SÜSÜNÜ İSTİYORSANIZ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son günlerini idrak etmekte olduğumuz Ramazan ayı boyunca elime geçen gazetelerin Ramazan sahifelerini ilgi ile okudum. Ve çok önemli bilgiler daha edindim.

Bu yazılardan birinde, Azhab Suresi ve Hz. Muhammed'in evini 29 gün terketmesi konusu ele alınmıştı...

Bu yazının ilgimi çekmesinin bir diğer nedeninin de, günümüzde de kadınların önemli bir kısmının eşlerini veya ailelerini aşırı maddiyatçı istekleri ile rahatsız ve huzursuz etmeleridir.

Okuduğum yazıyı daha anlaşılır hale getirerek düzenledim. Aşağıda özetleyerek değerlendirmenize sunuyorum.

*     *     *

Eşler arasındaki kıskançlık ve Hz. Muhammed'den arkası kesilmeyen istekleri, Hz. Muhammed'in bir süreliğine onları terk etmesine neden oldu. Özellikle süs eşyaları, daha güzel giysiler, evlerinin yenilenmesi vb. İstekler, eşlerin arasındaki çekişmeyle birlikte daha da arttı.

Eşler, isteklerinin karşılanmasında zorlanan Hz. Muhammed'e karşı zaman zaman kırıcı da olmaya başladı. Gün geldi Hz. Muhammed'in sabrı taştı, onlardan ayrıldı ve Mescid-i Nebi'nin hazine odasında yaşamaya başladı.

Hz. Ömer, burada Hz. Muhammed'i ziyaret ettiğinde gördükleri özetle şöyledir.

"Hz. Muhammed örtüsüne sarınmış, ince bir hasırın üzerinde yatmaktadır. Bir kap ve yenmek için ayrılmış bir arpa bulunmaktadır. Duvarda ise tabakalanmış bir deri. Bunlardan başka ne bir eşya ne bir giysi."

Hz. Ömer, "Kayser ve Kisra zenginlikler içinde yaşarken, sen?"diye sorar. Hz. Muhammed, "Onlar kral, ben peygamberim. Bir kulun oturduğu gibi oturur, yediği gibi yerim" karşılığını verir.

Hz. Muhammed''in bu ayrılığı, Medineliler arasında "Eşlerini boşadı" fısıltılarına neden oldu.

Hz. Muhammed'in yoksulluktan yana tercihiyle eşlerinin istekleri arasındaki çaresizliği, Azhab Suresi'nin 28-30'uncu ayetleri ile çözüldü:

"Ey Peygamber! Hanımlarına de ki, 'Eğer dünya hayatını ve onun süsünü istiyorsanız, gelin size mut'a vereyim ve sizi güzelce bırakayım. Eğer Allah'ı, Resulünü ve ahiret yurdunu istiyorsanız, bilin ki Allah içinizden iyilik yapanlara büyük bir mükafat hazırlamıştır..."

Vahyin ardından, Hz. Muhammed eşlerinin yanına döndü. Kısa sohbetin ardından Hz. Muhammed, Hz. Ayşe'ye vahy olunan ayetleri okudu; "Tercihin nedir?"diye sordu. Hz. Ayşe, tercihini" yoksul bir hayatı eşiyle paylaşmaktan yana" yaptı. Diğer eşlerin tercihi de "yoksulluk" oldu.

Hz. Muhammed, 632 yılında  öldüğünde miras olarak nakit para bırakmadı; son 7 dirheminin fakirlere bağışlanmasını emretti. Hayvanlarının, bazı ev  eşyalarının ve ayakkabılarının Hz. Ali'nin ailesine verildiği belirtilir; hırkası, kılıcı ve yüzüğü devlete kaldı. Arazileri devlete vakfedildi. Mescid-i Nebi'deki eslerinin odaları da onların kullanımına bırakıldı.

*     *     *

Bu yazımı,  ailelerin mutluluğuna katkıda bulanabilmek ve mübarek Ramazan ayı için yazdım. İmkan bulursanız bu önemli uyarıyı muhakkak gençlere okutunuz.

Aşırı tüketim hırsının, nelere mal olduğunu,  ne kadar evliliğin boşanma ile sonuçlandığını ve toplumuzda ne gibi yaralar açtığını üzülerek izliyorum.

*     *     *

Sizlerin, Ramazan Bayramınızı kutlar, başarı sağlık ve mutluluklar dilerim.

Antalya, 8 Eylül 2010

Okan Konuralp, "Hz. Muhammed'in 29 günlük ayrılığı", Hurriyet, 6.9.2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@