16.02.2012, 00:00 133

DÜNDEN BUGÜNE BAKIŞ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yaşadığımız şu dünyada “cahillik” dün var idi, bugün de vardır, yarın da olabilecektir.B u nedenle, cahilliğin kendisi olan “cahil” sözcüğünü ele alalım dedik, işe de bu sözcük ile bundan türetilen sözcüklere bir göz attık.

Cahil’in anlamı:Bu sözcük Arapçadır, bir sıfattır. Sözlüklerde de anlamı şöyle verilir.

-Okuması, yazması olmayan,

-Yaşadığı ortamdaki her şeyin üzerinde düşünebilecek kadar bilgisi olmayan,

-Bilgisiz ve deneyimsiz olan her kişi cahildir.

Cahiliyet’in anlamı: Cahilliktir, cahil olma durumudur.

Cahice’nin anlamı: Cahil olmaktan doğan durumdur.

Cahillik’in anlamı: Cahil olmanın ta kendisidir.

C ahilik etmenin anlamı: Bilgisizlik ile deneyimsizlikten dolayı yanlış iş yapmaktır.

Cahiliye döneminin anlamı: Cahillik öyle bir boyut kazanmış ki, tarihte bir döneme adını verebilmiştir. Arap toplumu İslam dinini kabul etmeden önce bu dönemi yaşamıştır. O zaman Kabe’de 360 adet put var idi. Toplum bu putlara tapardı. Aile reisi eşini kız doğurdu diye aşağılardı, hatta kızını çölde kuma gömüp evine dönebilirdi. Yani bu dönem insanlık dışı bir dönemdi. İslam dini geldi, cahiliye dönemi kapandı gitti.

Tek yaratıcıyı kavrayan insanoğlu, 4 peygambere, 4 dine, 4 din kitabına sahip oldu. Bizim dinimiz olan İslam dininde de ilk gelen ayet oku! Sözcüğü ile başladı, insanlara her şeyi okuyarak öğrenmelerini bildirdi. Bunu da yeterli bulmadı, Kur’an’da 97 ayette “düşün”meyi bildirdi, ama İslam toplumu düşünmeyi öğrenmede gecikti. Ama şimdi Türk toplumu İslam aleminde, gelişmekte olan ülkeler safında yer aldı. Bu ise bir başarıdır. Türk insanının Türkiye Cumhuriyetini kurarak aldığı yoldur. Bugün her Türk vatandaşının çoğu 8 yıllık zorunlu öğretim görüyor. Yarın 12 yıllık zorunlu eğitimi bilimsel açıdan vermeyi tam anlamında yapabilirse; gelişmiş ülkeler düzeyine çıkabilecektir. Bu ise, bu vatan üzerinde bilgisiz, cahil insan kalmayacaktır. Bu doruğa ulaşmak:

-Her Türk vatandaşına düşen bir borçtur!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:51
Öğle 12:57
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@