01.08.2011, 00:00 252

Dr.ALİ EMİROĞLU'NUN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Şehrimize ve halkımıza uzun yıllar hizmet etmiş Dr.Ali Emiroğlu'nu, eniştem Kemal Demirer'in arkadaşı ve annemin kalp rahatsızlığını tedavi eden bir doktor olarak tanıdım.Kendisinin Fransa'da ihtisas yaptığını, iyi bir doktor ve iyi bir insan olduğunu başta ailem olmak üzere herkesten duydum.

Kendisi ile yakın bir ilişkim olmadı. Belki de benim Çorum dışında yaşamamın bunda etkisi oldu. Kendisini yakinen tanıyanlar bana hep övgü ile bahsettiler. Bir ay önce tatilimi geçirdiğim Antalya'da, İzmir'den bir profesör ağabey ile karşılaştım. Fethiye'deki yazlık siteden Ali Emiroğlu'nu tanıdığını ve ne kadar değerli bir insan olduğunu bana anlatmıştı.

Onun şehrimizin politik hayatında da görevler üstlenmesi ve yer alması ülkemizin ve şehrimizin sevdalısı olduğunun açık bir göstergesidir. Hangi partiden ve hangi düşünceden olursa olsun bu görevlere talip olanlar taktir edilmelidir.

Çorum Haber Gazetesi'ndeki yazılarını ben ve kendisini hiç tanımayan siyasal bilgiler mezunu eşim, büyük bir ilgi ile takip ettik.Yazıları bizleri aydınlattı. Fransız Devrimi hakkında verdiği bilgiler, Fransa'da geçirdiği döneme ait izlenim ve değerlendirmeleri yanında ülkemizin sorunlarına bir aydın ve akil adam olarak bakışını ortaya koyduğu yazılarını ilgi ile okuduk.Bilhassa ülkemizin birlik ve beraberliğinin devam ettirilmesi konusunda yazdığı yazılarda ortaya koyduğu vatan sevgisi bizleri her zaman etkiledi.

Yıllarca hizmet verdiği Çorum Haber Gazetesi, ailesinin de katkısı ile tüm yazılarını gözden geçirerek konularına göre bir veya birkaç kitapta toplasa ve yayınlasa ne kadar büyük bir hizmet yapmış olur diye düşünüyorum.

Şehrimizde 66 yıl doktorluk yapan ve siyasi kişiliği yanında yazarlığı ile de toplumumuza katkıda bulunan bu değerli büyüğün, kurulacak Kent Müzesi'nde hatıralarının yaşatılabilmesi ve yer alabilmesi için yaşamı ile ilgili bilgi ve belgeler kaybolmadan derlenerek korunmalıdır. Kentler yalnız binaları ve yolları ile kişilik bulmazlar.Yetiştirdikleri değerlere verdikleri ehemmiyet ile daha çok kişilik kazanırlar.

Şehrimizin yetiştirdiği saygıdeğer Dr.Ali Emiroğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine,tüm hemşehrilerimize, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Bodrum-Dörttepe,

30 Temmuz 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@