05.05.2012, 00:00 166

DOMUZ DOLABI KİTABI ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Önümde 30 Ocak 2012 Keşan’da basılan bir yeni kitap var. Yazarı: Keşanlının çok yakından tanıdığı Önder Gazetesi’nin kurucusu ve yaşatanı candan dost sayın Feyzullah Aktan’dır.

Yaşım ileri (89) olduğu için, yılını anımsayamıyorum, çok saydığım ve sevdiğim örnek öğretmen rahmetle andığım Kemal Üstün’ün yardımı ile candan dost sayın Feyzullah Aktan ile tanışmıştım. O tarihten itibaren de, Ankara’da iken 06/DAN, 2007’de doğduğum köye dönünce 19.580/ÇAMPINAR’dan diye köşe yazıları gönderdim, çok yakınlara dek yayınlananlar oldu. Gazete haklı idi. Yazılarım daha çok öğrencilere göre hazırlanıyordu, yerel haberleri içermiyordu. Ama candan dostluk sürüp gidiyordu.

Yukarıda sözünü ettiğim kitap; bir dönemin anılarını ustalıkla açıklayabilecek olan Feyzullah Aktan’ın kaleminden çıkan Domuz Dolabı-Köy Enstitülerinin kapanış öyküsü idi.

Domuz Dolabı, benim bile bilmediğim olayları kapsıyordu. Bir büyük ürün idi. Bu kitabı okudum, sıkıntı bile bastı, ama gerçekleri yansıttığı için gelecek kuşaklara ışık tutabilecekti.

50 yıl Ankara’da kaldım. Her şeye tepeden bakmaya çalıştım. Kitaplar bile yazdım. 2007 Temmuzunda doğduğum Çampınar köyüne (Çorum-Osmancık) döndüm, tabandan yukarıya bakmayı öğrenmek nasibim oldu. Şimdi dileğim şudur:

Sorumlu sandalyelerde görev yapan vatandaşlarım, önünüze gelen her işte, kendinizi lütfen konu olan insanımız yerine koyun, vicdanınızın sesini dinleyin, konu edilen insanımıza kıymayın. Çünkü o kişi, bir gün bir ilçeyi temsil eden, insanların yardımına koşan bir kişi olabilir. İşte size örneği: Keşanlı Feyzullah Aktan.

Gençlerimiz, vatandaşlarımız değişik düşünebilirler. Bizler kendimizi onların yerine koyabilirsek adalet, adil biçimde yerini bulur. Birbirimizi anlarız, birbirimizi kollarız, birbirimizin incinmesine izin vermeyiz. Çünkü; o, şu, bu, bizlerden birisidir. Şunu da asla unutmayalım; her insanımız bir değedir. Onu anlamak da insanlık görevimizdir.

Candan dost Feyzullah Aktan, iyi ki Domuz Dolabı’nı yazdın. Eline, beynine sağlık, nice yıllara!..

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@