11.04.2012, 00:00 201

DOĞU TÜRKİSTAN’I 27 YIL SONRA İLK DEFA BİR BAŞBAKANIMIZ ZİYARET ETTİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Sizleri muhtelif yazılarımda, Türkistan’ın Rusya ve Çin tarafından işgal edilerek Batı Türkistan ve Doğu Türkistan olarak bölündüğü hakkında bilgilendirmiştim.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin (Rusya) 1990 yılında çökmesi ve dağılmasıyla, Batı Türkistan hudutları içinde bulunan Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan esaret zincirlerini kırmışlar ve bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır.

Doğu Türkistan ve halkı ise halen Çin Cumhuriyeti’nin kontrolünde Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak tanımlanan bölgede zor şartlarda ve baskı altında yaşamını sürdürmektedir. Bu bölgenin nüfus yapısı buraya yerleştirilen Çinlilerin çoğunluğu sağlayacak şekilde değiştirilmektedir. Bir zamanlar yalnız Uygur Türklerinin yaşadığı bu bölgede şimdi Çinliler çoğunluğu teşkil etmektedirler.


Yaşadıkları baskı ve zulümden kaçanlar, dünyada oldukça etkin olan “Doğu Türkistan-Uygur Türkleri Bağımsızlık” hareketini başlatmışlardır. Merkezi Almanya’da bulunan bu hareket, faaliyetleri ile dünyada ses getirmektedir.

Gezi ile ilgili olarak Hürriyet gazetesinde Enis Berberoğlu aşağıdaki satırları yazıyor;

“2009’daki Uygur katliamının merkez üssü bu kent (Urumçi)

3 milyon nüfusun 700 bini Uygur kökenli.

Sincan’ın9 tamamında Uygur nüfus eriyor.

Özel nüfus politikasının eseri.”

Her ne kadar bu gelişmeler bizleri üzse de 1971 yılında Çin ile ülkemiz arasında yapılan anlaşma ile mevcut sınırlarıyla Çin’i resmen tanımış olduğu bir gerçek…

Dünya Türk’ünün gözü ve kulağı hep anavatandadır. Bu nedenle Türkiye her koşulda “Dış Türkler”e sahip çıkmalı ve ilişkisini sürdürmelidir.

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyaretine Urumçi’den başlaması ve Uygur Türklerini kucaklaması Türklük açısından çok iyi olmuştur.

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de geçmişte Urumçi’yi ziyaret etmiş ve Uygur Türklerini kucaklamışlardır.

 

İstanbul, 10 Nisan 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@