Doğalgaz; bugün de, yarın da, petrol gibi stratejik bir enerji kaynağıdır. Sıklıkla evlerde ve endüstride kullanılmaktadır. Nerede ise 81 ilimizde büyük ilçelerimizde hava, su kadar önemli, yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bugün herkesin aklına gelen soru: “Doğalgaz nasıl oluşur”dur. Açıklayalım:

Evrende yer alan gökcisimlerinden birisi de yerküremiz olan dünyadır. Dünyamızın yapısında oranik maddeler de yer alır. İşte organik madde olarak bilinen “bitki-hayvan” artıklarının yeryüzünün en alt katmanlarında milyonlarca yıl süren “basınç-sıcaklık” gibi etkenlerle doğal dönüşümler sonucunda doğalgaz oluşmaktadır.

Doğalgaz, yer kabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Yani bir petrol türevidir. Dünyada yakıt olarak birinci sıada petrol, ikinci sırada da doğalgaz yer almaktadır.

Doğalgazı oluşturan gazlar:

Doğalgazın yüzde 70-90’ı metan gazı CH4 hidrokarbon bileşiğidir.

Diğer bileşenleri ise Etan (C2H2), Propan (C3H8), Bütan (C4H10) gazıdır.

İçeriğinde az miktarda Karbondioksit (CO2), Azıt (N2), Helyum (He), Hidrojen Sülfür (H2S)

Doğalgaz konvansiyoneldir. Konvansiyonel olmayan gaz türlerinden kayagazı, kumgazı, kömürgazı bulunur.

Doğalgaz üreten ülkeler; (Antartika dışındaki tüm kıtalarda doğalgaz üretilmektedir. Dünyadaki en büyük üretici, Bağımsız Devletler Topluluğudur. ABD, Kanada, Hollanda ,İran da önemli doğalgaz üretici ülkelerdir.

Doğalgazı en verimli ve en ucuz taşıma yöntemi, boru hattı kullanımıdır. ABD’de büyük bölümü 2. Dünya Savaşı sırasında döşenmiştir. Yaklaşık olarak 3.2 milyon kilometre boru hattı vardır.

En son döşenen boru hattı Rusya tarafından Karadeniz’de tabana döşenen boru hattıdır.

Bunun dışında doğalgaz basınçlı tanklarda sıkıştırılmış olarak taşınabilmektedir. Sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) taşıma sırasında çok yüksek basınç altında ve düşük sıcaklıklarda tutulması zorunluluğu, bu taşıma yöntemini boru hattı yöntemine göre daha verimsiz kılmaktadır.

Kaynak: İnternet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol