KESK’ten maden işçilerine destek

KESK Çorum Şubeler Platformu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun denetimleri sonucunda geçtiğimiz hafta içerisinde faaliyeti durdurulan Dodurga’daki maden işletmesiyle ilgili bazı incelemelerde bulundu.

Dodurga 27.11.2014, 00:25 27.11.2014, 00:26
807
KESK’ten maden işçilerine destek
KESK Çorum Şubeler Platformu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun denetimleri sonucunda geçtiğimiz hafta içerisinde faaliyeti durdurulan Dodurga’daki maden işletmesiyle ilgili bazı incelemelerde bulundu.

KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Merter Kocatüfek, Dodurga’daki maden işletmesiyle ilgili yaptıkları incelemeler sonucunda tespit ettikleri bazı gözlemleri Çorum kamuoyuyla paylaştı.

Yörede başka iş alanı olmaması nedeniyle emekçilerin kölelik koşullarında maden ocağında çalışmaya mecbur bırakıldıklarını ifade eden Merter Kocatüfek, “Dodurga’da işveren kendi yakınlarını ve hemşerilerini daha çok idari, denetleyici, güvenlik gibi görevlerde kullanmakta bu çalışanlarda kömürü yöresinden toprağından çıkan diğer emekçilere baskı yapmaktadır” dedi.

KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Merter Kocatüfek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“İşletmeci madeni ilk kiraladığı zamandan beri maliyeti fazla olması nedeniyle yer altı işletmesini çalıştırmak istememektedir. İşletmeci kendi kusur ve eksikliklerini tamamlayacağı yerde acıların ölümlerin Somaların, Ermeneklerin yaşanmaması, çocukların babasız büyümemesi için iş güvenliği tedbirlerinin alınmasını isteyen CHP’li il genel meclis üyelerini hedef göstererek işçilere ocak onların yüzünüzden kapandı demesi aymazlıktır, yüzsüzlüktür, gerçekleri çarpıtmaktır, vicdansızlıktır.

İşçiler yer altı maden işletmesinin bir an evvel eksikliklerin giderilerek faaliyete başlamasını istemektedirler. Sadece yer üstü maden işletilmesinin çalıştırılmasının anlaşma hükümlerine aykırı olduğunu savunmaktadırlar.

İşçiler işletmecinin yer altını açmaması durumunda sözleşmeye aykırı olacağından ruhsatının iptal edilmesini madeni kendilerinin işletebileceğini bu öz yönetim denemesini daha önce babalarının başarıyla yaptığını söylemektedirler.

Üstünlerin hukukunu değil hukukun üstün gelmesini beklemektedirler.

“1 TAŞLA 5 KUŞ”
Soma faciasından sonra çıkarılan yasalar ile çalışma şartlarında ve ekonomik durumlarında bir nebze olsun iyileşme beklenen maden işçilerine bu yasaların uygulanabilir olmadığını göstererek alışılageldiği üzere kölelik koşullarında çalıştırmaya devam etmek.

İş sağlığı ve güvenliğini savunan kişi, oda, sendika ve partileri çalışanların gözünden düşürmek, yaşanan iş kayıplarından sağlıksız güvensiz olduğu için kapanan işyerlerinin sorumluluğunu yüklemek.

Zaten yüksek maliyetten dolayı işletmek istemediği yer altı maden ocaklarını apatmak için bahane bulmak.

İşçilerin yanında yer alan sendika ve partileri provokatörlükle, ortalığı karıştırmakla suçlayarak yaşanan olumsuzluklardan sorumlu tutmak.

İlerleyen günlerde ‘ kurtarıcı’ olarak ortaya çıkacak iktidar partisi milletvekillerini kahramanlaştırarak siyasi rant sağlanmasına destek olmak.”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@