Çilek, Dodurga'nın yeni gelir kapısı oldu

Çorum'un Dodurga ilçesinde geçen yıl üretimine başlanan çilek, ilçe halkının yeni gelir kapısı oldu.

Dodurga 23.03.2014, 02:52 23.03.2014, 02:54
1312
Çilek, Dodurga'nın yeni gelir kapısı oldu

Çorum'un Dodurga ilçesinde geçen yıl üretimine başlanan çilek, ilçe halkının yeni gelir kapısı oldu.

Dodurga Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen çilek yetiştiriciliği projesi kapsamında yöreyi özgü Tat ve aromalı çilek üretimine devam ediliyor.

Dodurga Belediye Başkanı Bekir Kılıç, geçtiğimiz yıl başlanan çilek üretiminin ilçe ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi. Kılıç, bu sayede ilçe halkının ekonomik yönden de güçlendiğinin altını çizdi.

Hedeflerinin sebze ve meyve üretiminde örnek çalışmalara imza atarak ilçedeki işsizlik sorununa çözüm getirmek olduğunu vurgulayan Başkan Kılıç, "Belediyemiz öncülüğünde başlatılan çilek üretimi halkımız tarafından da büyük ilgi gördü. Geçen yıl 5 dönümlük bir alanı çilek üretimi izin tahsis ederken, bu yıl bu alanı genişlettik. Bu yıl ilave olarak 6 bin adet daha çilek fidesi dikimi gerçekleştirdik. Sebze ve meyve tarımının geliştirilmesi, yaygınlaşması ilçedeki göçüde tersine çevireceğine inanıyorum. Artık halkımız doğduğu yerde de doyacak"

Doğal bir ortamda üretimini yaptıkları Dodurga çileğinin farklı bir aroma ve lezzete sahip olduğunun altını çizen Kılıç, "Çilek üretim alanları oluştururken İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün de desteklerini görüyoruz.s Buralar örnek bahçeler arasında gösterilmektedir. Çalışmalarımıza Kaymakamlığımız da destek vererek çilek üretiminin halkımıza yaygınlaştırma konusunda bize yardımcı olmaktadırlar. Organik çilek üretiminin yanı sarı organik sebze ve meyve yetiştiriciliğini geliştirerek ilçe ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz" dedi.

Dodurga Çorum'UN ÇUKUROVASI OLACAK

Obruk Barajı sulama projesiyle tarımsal faaliyetlerin gelişeceğini ve bu sektörde hazırladıkları projelerin daha da önem kazanacağını dile getiren Kılıç, "Sulama projesinin ardından gerçekleştirilecek olan arazi toplulaştırması ile sebzecilik ve meyvecilik daha da önemli bir konuma gelecektir. Dodurga, Çorum'umuzun Çukurovası olacak. Sebze ve meyve yetiştiriciliğinde iddialıyız. Önümüzdeki yıllarda sebze ve meyve yetiştiriciliğinde bölgede örnek bir ilçe olacağız. Bugün bu uygulama bahçemize dikmiş olduğumuz 16 bin çilek fidemiz en geç Temmuz ayında meyvesini vermeye başladığı zaman yöremize özgü doğal aroması ve tadı ile kendini fark ettirerek tercih sebebi haline gelecektir. Sebze ve meyvedeki bu kalite yöremizin toprağının verimli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu verimli topraklarda sebze ve meyve yetiştiriciliği yapmak isteyen hemşerilerimize her türlü desteği vererek ilçe ekonomisinin canlanmasını sağlamaya çalışacağız. Bu projenin gelişmesine destek vermemizin tek sebebi son yıllarda önemli oranda göç veren ilçemizde, göçü tersine çevirmek içindir" diye konuştu. (İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 03:52
Güneş 05:33
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 19:59
Yatsı 21:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@