10.01.2011, 00:00 158

DİYARBAKIR'A GİDEN CUMHURBAŞKANI'NA VERİLEN MEKTUPLAR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Cumhurbaşkanımız geçen hafta Diyarbakır'ı ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında yaptığı bir açıklamada, kendisine bu seyahat esnasında halk tarafından verilen mektupların yüzde 90'ının iş isteği ile ilgili olduğunu açıkladı.

Hakikaten bu yöredeki işşizlik rakamlarının Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olduğu bilinmektedir.

Bana göre bunun çeşitli nedenleri olmasına rağmen en başta gelen sebepler olarak;

-Bölgedeki aşırı nüfus artışı ve yüksek doğurganlık

-Bölgenin sanayileşememesi  sayılabilir.

*     *     *

Bu konulara çözüm bulmak hükümetlerin görevi olmasına rağmen kendilerinden bölgeye yatırım yapması istenen sanayicilerden birisi olan ve bölgeyi çok iyi tanıyan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı da olan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu'nun konu ile ilgili Yeni Şafak gazetesine yaptığı açıklamayı birlikte okuyalım;

-Güneydoğu'ya devlet eliyle fabrika kurulmasını isteyen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, bu sayede çocuk sayısının azalacağını ileri sürdü. Konukoğlu, Güneydoğu'da sanayi kültürünün oluşması halinde insanların geleceğinin çocuğa bağlamayacağını söyledi.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde güvenlik sağlanmadan hiçbir özel sektörün bölgeye kolay kolay gitmeyeceğini belirterek, "Bence artık tek çare; devlet bir ayrıcalık olarak Güneydoğu Anadolu bölgesine çok büyük emek yoğun sektörleri kuracak, oradaki insanlara sanayi kültürünü yerleştirecek" dedi.

YAPILACAK BİR İŞ KALDI

Güneydoğu'ya yatırım yapmada fayda olduğunu ancak olaylar bitmeden özel sektörün oraya gitmeyeceğini ifade eden Konukoğlu, yapılacak bir iş kaldığını, devletin geçmişte Türkiye'de insanların sanayi kültürünü alabilmesi için öncülük yaptığı gibi Güneydoğu'da da sanayi kültürünü oluşturması gerektiğini söyledi. Konukoğlu, "Devletin artık tesis kurması doğru değil ama Güneydoğu Anadolu bölgesine madem ki özel sektör gitmiyor, devlet bir ayrıcalık olarak oralara çok büyük emek yoğun sektörleri kurarak orada işsizliği önleyebilir" dedi.

Avrupa örnek olsun

Güneydoğu Anadolu bölgesinde insanların çok çocuk yapmasının sanayi kültürü olmaması ve yaşam tarzından kaynaklandığını ifade eden Abdulkadir Konukoğlu, "Avrupa'da niye çocuk daha az, çünkü adamın işi var, gücü var. Hanım çalışıyor erkek çalışıyor, çocuk yapacak zamanı yok. Çocuğun istikbalini sağlamak sanayi kültürüyle olur" dedi.''

*     *     *

Ben de sayın Konukoğlu gibi düşünüyorum.İşsizliğin bölgedeki gerilimin ana nedeni olduğunu düşünüyorum. Bu kadar teşviğe rağmen özel teşebbüs bölgeye, Hakkari'ye, Siirt'e, Şırnak'a gitmiyorsa veya gidemiyorsa,buralara devlet gitmeli ve yatırım yapmalıdır.

İstanbul, 7 Ocak 2011

''Az çocuk için sanayi kültürünü aşılayalım '', Yeni Şafak , 30.10.2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@