26.07.2010, 00:00 156

DIŞ ÇORUMLULAR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu “Dış Çorumlular” deyimini ben uzun zamandan beri kullanıyorum. Valimizle ve Belediye Başkanımızla yaptığım görüşmelerde de, şehrimizden uzakta yaşayan, doğdukları yöreyi unutmayan ve Çorum’a katkıda bulunabilmek için çırpınan “Dış Çorumlular”dan faydalanabilmek için ne gibi adımlar atılması ve nasıl bir organizasyona gidilmesi gerektiği konusundaki düşüncelerimi kendilerine arz ettim.

*        *         *

Bilindiği gibi, Hükümetimiz bünyesinde görev alan bir devlet bakanı “Dış Türkler”le ilgili konularla görevlendirilmiştir. Bu bakan öncelikle Avrupa’da ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Türk işadamları ve Türklerle yakın işbirliği içindedir.

Hükümetimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Sabancı Holding ile işbirliği içinde her yıl “Dış Türkler İşadamları”nı İstanbul’da tertiplediği iki günlük bir toplantıda buluşturmakta ve kendilerinden Türkiye’nin kalkınması ve ticaret için katkı ve işbirliği istemektedir. Kurulan bir sekretarya ile de “Dış Türkler”e hizmet verilmektedir.

Bu toplantılardan ilkine ve bazılarına ben de katıldım.

*        *         *

Çorum’un bugünkü nüfusu 560 bin civarında iken Çorum dışında yaşayan Çorumluların sayısı 1 milyonun üzerindedir. Bunların bir kısmı Avrupa, Amerika ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşamaktadırlar.

İşte Çorum dışında yaşayan bu Çorumluları ben “Dış Çorumlular” olarak isimlendiriyorum.

Dış Çorumluların az sayıdaki bir kısmı yurt içinde ve dışında, federasyon, vakıf ve dernek çatıları altında bir araya gelirken, büyük bir çoğunluğu bireysel olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

Federasyon, vakıf ve dernek çatıları altında bir araya gelenler de kendi başlarına Çorum için bir şeyler yapabilmek için çırpınıp durmaktadırlar.

Bu çırpınışlarında kendilerini arayan-soran Çorum’da görevli bir yetkili veya bir Çorumlu’ya pek rastlanılamamaktadır.

*        *         *

Bu kopukluğu ortadan kaldırmak için Dış Türkler için yapılan organizasyon dikkate alınarak Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteklediği bir “Dış Çorumlular” organizasyonu ve sekretaryası Çorum’da oluşturulmalıdır.

Bu kuruluş, her yıl Çorum’da iki gün süren bir “Dış Çorumlular Toplantısı” tertiplemelidir. Ayrıca Çorum’a faydalı olabilecek hemşehrilerimiz belirlenmeli ve kendileri ile projeler geliştirilmelidir.

Bu kuruluş bir “Çorum Lobisi” oluşturmalıdır.

*        *         *

Bu yazıyı yazmamın sebebi, 1966 yılında Almanya’da kurulan ve Çorum’a yatırım yapmayı planlayan “ÇOTAŞ” isimli işçi şirketi başkanlığımdan bugün yürüttüğüm Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanlığı’na kadar böyle bir kuruluşun eksikliğini her zaman hissetmemdir.

Bodrum-Dörttepe,

25 Temmuz 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@