09.06.2014, 20:08 474

DİŞ BİLEMEK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Diş bilemek, bir deyimdir. Onun da bir öyküsü vardır. Şöyle anlatılır:
Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa SAV diş temizliğine çok önem verirdi. O zaman diş fırçası yoktu. Onun yerine “misvak” (*) denilen bir çeşit araç kullanılmıştır. Teşvik de edilmiştir.
Zamanın birinde, sabah vakti, İslam ordularını uzaktan keşfe çıkan Hıristiyan asekrleri, onların sabahleyin dereye indiklerini, ellerindeki ağaç parçalarını dişlerine sürttüklerini, sonra su ile ellerini, yüzlerini, kollarını, ayaklarını yıkayıp gittiklerini görürler. Bu durumun ne olduğunu anlayamazlar. İslam askerlerinin savaşa hazırlık yaptıklarını zannederler. Koşa koşa gelip durumu komutanlarına bildirirler.
-Komutanım, İslamlar yine bilmediğimiz bir savaş hilesi yapıyorlar. Hem de bu kez dişlerini de bileyerek bizi parçalamak istiyorlar. Başımızın çaresine bakmamızı gözlerimin içine sokuyorlar.
Sabah namazını kılan İslam ordusu savaşa başlar. İslam ordusu düşman askerlerinin konakladığı yerleri sararlar, çeberi daraltmaya başlarlar. Hiçbir yerde kimseye rastlayamazlar. Çadırlarından birinde kalan yaralı tek asker ile karşılaşırlar. Asker;
-Bizim keşfe çıkan askerlerimiz sizin askerlerin diş bilediklerini görmüşler. Bu haber orduda yayılına askerlerimiz sizlerle savaşmak istemedi, yaralı olarak beni bırakıp kaçtılar, der. Diş bilemek deyimi de yaşar gider. Şu anlama gelir;
-Bir başkasına kötülük yapmak için fırsat kollamaktır, diye kabul edilir. Şu öneriler sıralanır:
Hiç kimseye kötülük etme.
Kimseye maddi zarar verme.
Kimseye manevi zarar vermemeye çalış.
Herkese iyilik et, paylaşmayı bil, yardım et.
Kimseye intikam hissi besleme.
(*) Misvak: İslam dininde diş temizliği için sünnet sayılan bir cins ağacın ince dallarının uçları dövülerek yapılmış bir çeşit diş fırçasının adıdır.
Kaynakça: Deyimlerin Hikayeleri, Yakup Kavas, 80-81.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@