28.05.2020, 00:01 168

DİNİ İÇERİKLİ, GİZEMLİ VE İBRETLİ YAŞANMIŞ “DUYGUSAL” OLAYLAR (HİKAYELER)-19

Fikrettin ÇIPLAK

Fikrettin ÇIPLAK

Hz. Allah, Hz. Musa’ya vahyediyor. Cebrailini gönderiyor. Ya Musa, benim veli bir kulum, felanca deredeki kuru çeşmenin yanında vefat etti. Onu teşhis ve tekfin et. Yani Musa merakla bu aziz kişi kutlu inan kim ola ki bu iltifada nail oluş diye oraya koşuyor. Bakıyor ki yıllardır o toplumda yaşayan kimse tarafından fazla bilinmeyen sıradan bir insan. Emri ilahi üzerine yıkıyor adamı kefenliyor. Camiye cenazesini getirip musallaya koyuyor. Cenaze namazını kılacağı zaman bir bakıyor ki gök ehli yere inmiş. Melekler ordu halinde cenazeye iştirak ediyorlar. İğne atsan yere düşmüyor. Ama tanınan birisi olmadığından cenazede fazla insan yok.

Hz. Musa taaccüble hayretler içinde cenaze namazını kıldırıp defnini yapıyor. Sonra ulu Allah’a iltica edip şöyle diyor; “Ey benim ulu rabbim, hikmet nedir ki bu kişinin bizler tarafından bir özelliği bilinmiyor ama buna bu kutsi ilahi neden verildi, gökte melek kalmayıp yere indi.

Cenabı hak vahyediyor ki; Ya Musa, o kulum dünyanın en cömert kullarından birisidir. Vakıa sen onun bir cömertliğini görmedin ve lakin onun gönlü çok engin, çok zengin. Eğer o deredeki kumları un yapsaydım, tamamını insanlara dağıtacaktı. Ben onu dağıtmış kabul ettim ve onu sevgili kullarımın içine cennete koydum. Müjdeler olsun cömert kullarıma, buyuruyor.

Demek ki insanların niyetleri amellerinden hayırlıdır. Nice insanlar vardır ki ellerinde yokken elinde olsa ben olsaydım şunu yapardım, bunu hayra sarfederdim der. Ama Allah onlara lutfedip verince de sözlerini unuturlar da pinti halit kesilirler. Yani balı kavanozun dışından yalarlar. İslam tarihinde böylelerinin hikayeleri çoktur. Örneğin; Karun. R.SAV. zamanında giymeye elbisesi olmayan Salebe Binti Hatip bunlardan ikisidir. Neticede Karunu yer yutmuştur (Ayettir) Salebe helal olmuş 100 binlerce malı davarı devesini afet almış. Salgın hastalıklardan hepsi telef olmuş. Kokuşmuş, leşleri yağan yağmur selleri temizlemiştir. Böyleleri de vardır.

Mühim olan malı varken cömert olmak. Malın yoksa gönlün zengin olmaktır. Malı kazanmak zengin olmak zor iştir. Ama onu israf etmemek ve insanlığın hayrına kullanmak çok daha zordur. Çünkü şeytan binbir dereden bin su getirerek zenginin sadaka vermesini önler. Kur’an’da en çok sevap, hayır ehline vaadedilmektedir. Bire 10-70-100-700-1000 ve ilerisi. Bunlar ayet mealidir. Kadir Suresinde bir gecenin ihyası 83 sene 4 aydan daha hayırlı olduğu bildirilmiştir. Ah insanlar bunu bir anlayabilselerdi; ne işsiz, ne aşsız ve ne de eşsiz kimse kalmaz dünya huzur bulurdu.

-NİYETLE İLGİLİ BİR OLAY-

İYİ NİYETİN NİMETİ, KÖTÜ NİYETİN KÜLFETİNE AİT BİR HİKAYE

Ahlak kitaplarında yazılan menakıp (serüven)lerden birisi de şudur: Zamanın birinde odunculukla geçinen takva sahibi, halim selim birisi var idi. Kendisi Müslümandı. Komşu köylüleri ise putperestti. İki köyün arasında yıllanmış tarihi bir sakız ağacı vardı. Putperest köylüler o ağaca taparlardı. O ağacın dibine gelir orada meclis kurar, ayin yaparlardı. Sofi kişi, komşu köylülerin bu anlamsız inançlarına üzülür dururdu. Bir gün aklına bir fikir geldi. Ben bu sakız ağacını kesersem bu insanlar bu batıl inançtan belki kurtulurlar. Hem de o ağacı odun yapar satarsam kazanç elde ederim diye düşündü.

Ayın aydınlık olduğu bir gecede ağacı kesmek için baltasını iyice biledi. Yola koyuldu. Yolda birisi karşısına çıktı. Nereye gittiğini sordu. Önce söylemedi. Sonra o kişi ben senin niyetini biliyorum deyince, onu iyi niyetli sanıp olayı anlattı. Bu ağaç bu sapık insanların tapınağı, onu kesmeye gidiyorum dedi. Yolda sofunun önüne çıkan kişi, bu işten vazgeç diye türlü bahaneler üretti. Neticede aralarında kavga çıktı. Sofi olan kişi önüne çıkan ve o ağacı kestirmemek için kavga çıkaran kişiyi yere vurup göğsüne oturuyor, şimdi seni öldüreyim mi diyor, sırtı yere değen kişi, beni öldüremezsin. Çünkü ben şeytanım. O insanları o ağacın kutsallığına ben inandırdım. Gel seninle bir anlaşma yapalım. Sen bu ağacı kesmekten vazgeçersen insanların kazanmak için peşine düştükleri madde olan altından sana her gün bir altın yastığının altına koyarım. Sen de odunculuktan kurtulur rahat bir hayat sürersin. Ne diyorsun? Günahları başlarına varsın. Ağaca tapsınlar, deyince, aha ilk altını şimdi vereyim diyor ve veriyor, anlaşıyorlar. Sofi ağacı kesmekten vazgeçiyor. İyi niyetini bozup altına tamah ediyor. Gerçekten şeytan her sabah adamın yastığının altına bir altın koyuyor.

Günler böyle devam ederken; Bu arada altınlar gelmemeye başlıyor. Buna kızan adam yine baltasını alıp ağacı kesmek üzere yola koyuluyor. Şeytan, iblis adamın önüne çıkıyor. Hemşerim nereye diyor. Şeytanı gören sofi, onu hemen tanıyor. Melun şeytan beni kandırdın. Altınları getirmiyorsun. Aha şimdi o ağacı keseyim de gör, deyince, şeytan karşısına geçip hakır hakır gülmeye başlıyor. Sofu eskiden şeytanı yere serdiğini düşünerek şeytanın üzerine yürüyor, şeytanı kucaklayıp yere atmak istiyor, ama yerinden bile kımıldatamıyor, şaşıyor. Şeytan sofuyu bir saman çuvalı gibi kaldırıp yere vuruyor. Göğsüne oturan şeytan, sofuya, neden böyle olduğuna şaşıyorsun değil mi, diyor. Bak sebebini ben sana söyleyeyim. Sen bu ağacı önceden Allah için kesecektin. Niyetin doğruya idi. İşin içine altın girdi. Niyetin bozuldu. İşin de bozuldu. Allah’ın rızasını altına değiştin. Gücün kuvvetin gitti. Şu anda yüreğine korku düştü. Cesaretin kırıldı, hayalin yıkıldı anladın mı. Kalbini bozdun. İşin de bozuldu. Şeytanın fendi cahil sofuyu yendi. Haydi sen odun kesmeye devam et, diyor.

Unutmayalım aziz dostlar; Bir iş Allah rızası için yapılıyorsa sonu mutlaka galibiyettir. Niyetini bozdun mu sonu mağlubiyettir. Her şeyden ibret alıp nedenine bak, fikir eyle, düşün. Yılanın kimseye garezi, kini mi var. Niçin insanı hayvanı ısırıp da zehirliyor ve yılan niçin yaratıldı? Mutlaka bir sebebi var. Yılan olmasaydı suyu kurbağalar, karayı fareler istila ederlerdi. Sineğe bak; minnacık bir varlık. İsterse insanın başına bela olabilir. Bir salonda bin kişi bir sineği yakalayamaz. Bunun gibi daha niceleri var. Bunları düşünmek gerekmez mi. Sineğin biri zalim bir kralı devamlı rahatsız ediyor. Bir türlü yakalanamıyor. Kral nedimine, danışmanına hitaben, balam bu sinek niçin yaratıldı, diye çıkışınca, veziri, kadısı zalimlerin kibirini kırmak için yaratıldı demişler. Unutmayın dünyanın en zalim krallarından olan Nemrut veya Nümrut Hz. İbrahim’i ateşe attı. Ateş onu yakmayınca Hz. İbrahim’i başka türlü öldürmek istedi. Ulu Allah bir topal sivrisineği ona musallat etti. Sinek Nemrut’un burnundan girdi, beynine yerleşti. Beyin zarını yemeye başladı. Kral Nemrut acılar içinde çıldırdı ve topal bir sineğin elinde can verdi. İbret alan için başka misale gerek var mı? Kainata ibretle baktığımızda bunları hep görürüz. Ne mutlu ibret alana, Allah yolunda kalana, diyoruz.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 12:30
İkindi 15:29
Akşam 17:59
Yatsı 19:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@