25.05.2018, 00:17 146

DİDİNEREK YÜKSELEN VE HİZMET VEREN RECEP RAHMİ TANKAYA-2

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu gün Piri Baba Parkı’nın karşısında yer alan fotoğrafları dahi bulunmayan bu evlerin Bekir Meroğlu’na ait olanı dışındakilerin hepsi yıkılmış ve yerine yedi, sekiz katlı altında dükkanlar bulunan evler yapılmıştır.

Ara sıra Çorum’a geldiğimde Büyük Park’tan saat kulesine doğru yürürken lise binasını görünce öğrencilik yıllarımı hatırlarım. Lisenin önünden aşağıya doğru yoluma devam ettiğimde ise hemen hemen mimari açıdan hiçbir özelliği ve güzelliği olmayan bu yüksek binaların yerinde bulunan yukarıda bahsettiğim o güzel evler, çiçekler içinde bahçeler ve eğitimci insanlar ile aileleri gözümün önüne gelir. Geriye baktığımda, bu öğretmenlerin ne kadar doğa dostu olduğunu ve dikkati çeken güzellikteki evleri ve yanındaki bahçeleri ile Çorum halkına çevre konusunda örnek olmaya çalıştıklarını düşünürüm.

O yıllarda kentin ileri gelen esnafı, eşrafı, işadamları hep birbirini tanırlardı. Öğretmenlerin de toplum içinde ayrı bir saygınlığı vardı. Şehrimizde bulunan Gazipaşa, Albayrak, İstiklal, Cumhuriyet, İnkılap, Tanyeri ilkokullarının başöğretmenleri, öğretmenleri halk tarafından çok sayılır ve sevilirdi. Çarşıdan, pazardan geçerken esnaf ayağa kalkarak onları selamlardı. Bu başöğretmenler; Cumhuriyet İlkokulundan Feyziye Arna, Albayrak’tan Osman Özkan, Gazipaşa’dan Nazım Uğur, İstiklalden Şevket Soyocak, İnkılap’tan Mahir Tümer, Tanyeri’den Mümtaz Gürkan idi. Bu isimler ve Recep Rahmi Tankaya Cumhuriyetin yetiştirdiği sevilen, sayılan ve saygıdeğer öğretmenlerin öncüleridir. Aralarında benim ve kız kardeşimin olduğu sayısız çocuğun yaşamını müzikle değiştiren Sadi Leblebici de bunlardan birisidir.

Öğretmenlerin bu kadar saygı görmesinin nedeni Cumhuriyetimizin kuruluşu ile başlatılan eğitim hamlesinin ülkemizin çağdaşlaşmasında, yeni neslin yetiştirilmesinde önemli görevler üstlenmeleri ve halkın bu hizmeti şükranla takdir etmesidir. Ve okullaşma oranının artırılmasında genç ve idealist öğretmenlerin büyük katkısı yadsınamaz. Recep Rahmi Tankaya’da bu öğretmenlerden birisidir. Cumhuriyet kurulduğunda yüzde 6 olan okuma yazma oranı tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen 40’lı yıllarda yüzde 25’e çıkmıştır. Gösterilen gayretlere rağmen şehirlerde oturan vatandaşların çocuklarının yüzde 80’i okurken köylerdekilerin ancak yüzde 20’si okuyabilmekteydi. 1940 verilerine göre 7-16 yaş arası 3 milyon çocuğun üçte birinden azı okumaktaydı. Cumhuriyet ve fedakar öğretmenler sayesinde TÜİK 2016 yılı eğitim istatistiklerine göre, Türkiye’de 6 yaş ve üzeri okur yazar nüfus oranı Türkiye genelinde yüzde 96,50’ye yükseldi.

Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte başlatılan eğitim seferberliğinin ilk önderleriydi onlar. Bu uğurda hepsi Recep Rahmi Tankaya gibi cefakârca, fedakârca hayatlarını eğitimin gelişmesine adadılar; yokluk, yoksunluk, zorluk ve sıkıntılardan yüksünmeden çalıştılar, çabaladılar. Ayrıca bu öğretmenler eğitimin yanında öğrencilerine sosyal bir kimlik ve kişilik kazandırmaya da büyük gayret gösterdiler.

Gönül ister ki, bu günün öğretmenleri de Recep Rahmi Tankaya gibi, azim ve özveriyle çalışarak tüm zamanlarını ve enerjilerini eğitime ve toplumun gelişmesine katkı sağlamak için harcasınlar.

Ve temenni edilir ki, bugünkü nesil de; geçmiş yıllarda büyüklerinin öğretmenlere gösterdiği yakın ilgi, saygı ve sevgiyi onlar da bugünün eğitimcilerine göstersinler.”

* * *

Recep Rahmi Tankaya gibi ülkemizin eğitimine katkıda bulunan kaybettiğimiz tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet diliyor ve kendilerini bir defa daha saygıyla yad ediyorum. Aynı yoldan yürüyen tüm öğretmenleri tebrik ediyor ve kendilerine başarılar diliyorum.

* * *

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında Atatürk tarafından başlatılan eğitim seferberliğine özveriyle hizmet eden idealist öğretmenlerden biri olan Recep Rahmi Tankaya’nın okuyucularım ve özellikle bugünün genç öğretmenleri tarafından bir örnek olarak tanınmasının ve kendisinin verdiği mücadelenin bilinmesinin çok önemli olduğunu düşünüyor Çorum Belediyesi ve ÇEKVA Çorum Şubesi tarafından ücretsiz dağıtılan bu kitabı okumalarını öneriyorum.

İstanbul, 21 Mayıs 2018

Recep Rahmi Tankaya, stadyumdaki bir bayram töreninde konuşurken…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@