03.11.2009, 00:00 94

DEVLET AYIRIMCILIK YAPSIN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazımın bu başlığı bana ait değil! Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na ait! Bölgedeki yatırımları artırmak için devletten bir ayrıcalık istiyor.

Bu başlık içinde bulunduğumuz siyasi ortam belki sizin hoşunuza gitmemiş olabilir. Kendisi de büyük bir sanayi kuruluşu olan Sanko Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olan sayın Konukoğlu’nun açıklamasını okuduğunuzda kendisine benim gibi hak vereceğinize inanıyorum.

*      *      *

Sanayici Konukoğlu’nun açıklamasının önemli başlıklarını aşağıda değerlendirmenize sunuyorum:

- Güneydoğu Anadolu bölgesinin yatırım olanakları vardır ancak bölgede güvenlik sağlanmadan özel sektör yatırıma sıcak bakmamaktadır.

- Devletin artık tesis kurması doğru değil ama Güneydoğu Anadolu bölgesine madem ki özel sektör gitmiyor, devlet bir ayrıcalık olarak oralara çok büyük emek yoğun sektörleri kurarak orada işsizliği önleyebilir.

- Güneydoğu’da şu an insanlara bazı yardımlar konusunda para verilmektedir. Bunların yerine devletin orada bir sanayi kültürü aşılaması gereklidir.

- Devlet, geçmişte Türkiye’de insanların sanayi kültürünü alabilmesi için öncülük yaptığı gibi Güneydoğu’da da sanayi kültürünü oluşturmalıdır.

- Yeni Teşvik Sistemi ile üçüncü ve dördüncü bölgelere imkanlar tanınmıştır. Ama güvenliğin olmadığı yerde teşvik işe yaramaz. Bugün oradaki insanlar kendi güvenliğini sağlayamazken, oraya büyük tesislerin kurulması bence hayaldir. Ama onu devlet yapabilir.

*      *      *

Sayın Konukoğlu’nun açıkladığı bu konuya ben de benzer bir yaklaşım içindeyim. Uzun bir süreden beni ben de özel sektörün dördüncü bölgeye gitmeyeceğini her ortamda açıklıyorum.

Özel sektörün verilen teşviklere rağmen oraya gitmediği bir ortamda devlet bu bölgeye gitmeli ve burada Atatürk döneminde olduğu gibi büyük tesisler kurmalıdır. Buralardaki huzursuzluğun giderilebilmesi için bir süre liberal ekonomi uygulamasında istisnalar yapılmalıdır.

Hakikaten Atatürk döneminde kurulan şeker fabrikaları, teksti fabrikaları ve diğerleri, kuruldukları bölgelerde sanayi kültürünün oluşmasını sağlamıştır.

*      *      *

Çok geri kaldığı için dördüncü bölge özel olarak desteklenirken belirli kısımları buradan farklı olmayan üçüncü bölgede de devlet benzeri ayrıcalıkları yapmalıdır.

İstanbul, 1 Kasım 2009

“Devlet ayrıcalık yapsın Güneydoğu’da sanayi kültürü yerleşsin”, Hürriyet, 30.10.2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@