12.12.2013, 02:53 124

DERS ALMAK İSTEYENLERE!

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki:
-Errkek, erkekliğine,
-Kadın, kadınlığına sahip çıkma konusunda ortak taraflarımızı yitiriyoruz. Bir kez düşünelim. Dünyaya gelirken;
-Erkekliğimizi,
-Dişiliğimizi seçme hakkına sahip değiliz. Bu durum ise, ana ile babanın yedi soyundaki genlerine göre şekillenir. Erkek ile kadını konuşturmak isterseniz onlar topluma şöyle seslenirler:
Erkek:
Ey erkek oğlu erkek, dünyaya geldin. Karşınızdaki her bayanı:
-Anan, teyzen,
-Kardeşin (bacın)
-Büyükannen,
-Kayınvaliden kabul ederseniz aklınızdan hiçbir hoşa gitmeyen, beğenilmeyen cinsel duygu geçmez. Bir ananın eseri olduğunuzu anlayıp karşı cinse (kadına) karşı insanca davranabilirsiniz. Bu insancıllığı göstermek her erkeğe düşen, erkeklik borcudur. Unutmayalım ki, hayvanlar bile bu duyguları içgüdüsel olarak belirli zamanlarda yaparlar.
Dünyaya geler her erkek, erkekliğine sahip olmak zorundadır. Yaşadığımız toplum tarafından sevilen, sayılan bir kişi oluruz. Bu gerçekleri bilen her erkeğe:
-Beline sahip ol. (Erkekliğine sahip ol) diye toplum da erkekleri uyarır.
Bu bilgilere sahip olan her erkek, kadınına, kızına, beğenilmeyen gözle bakmayı aklının ucuna bile getirmez. Kızlarının oğlanla aynı koşullar altında eğitim görmelerini yerinde görür. Cins ayrımını içeren konuşmalardan uzak kalır. Bu kişi, en sorumlu makamlarda da olsa böyle hareket etmek zorudadır. Benim bu kişisel görüşümdür demek, kendisinin toplumda küçük düşmesine neden olur. Bir de, bu duruma kadın açısından bakalım:
Kadın:
Ey hanımefendi karşınızdaki erkeği;
-Babanız,
-Amcanız (emminiz)
-Dayınız,
-Kardeşiniz,
-Büyükbabanız (dedeniz) kabul ederseniz, aklınızdan hiçbir hoşa gitmeyen, toplumun beğenmediği, kınadığı, nefret ettiği durumlara düşmezsiniz. Kadın olarak, anne olarak baş tacı edilirsiniz. Halk deyimiyle:
“Cennet anaların ayağının altındadır” yüceliğine kavuşursunuz.
Ne mutlu ki, siz bir annesiniz ya da anne adayısınız. Kadın olduğunuz için hem doğurursunuz, bebeğinizi de emzirirsiniz. Yüce Allah’ın gözünde bu özelliğe sahipsiniz. Aksi durumda toplum içerisinde çalışmayacak duruma düşersiniz. Bunu önlemek de her kadına düşen ulvi bir görevdir.
Bu köşe yazımı, ders almak isteyenlere sunuverdim. Tüm sevgilerimle!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:51
Öğle 12:57
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@