31.10.2011, 00:00 147

DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRDÜ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yüzde 92’si “deprem kuşağı” üstünde olan ülkemizde büyük bir üzüntüye sebep olan bir depremi daha yaşadık.

4000’in üzerinde yaralının olduğu Van depreminde 582 vatandaşımızı kaybettik. Acımız sonsuzdur. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken, tüm halkımıza başsağlığı ve sabır diliyorum.

*     *     *

Bu depremde de meydana gelen ölümlerin ana sebebi binaların çoğunluğunun depreme dayanıksız olmasıydı. Yıkılan binalar iki grup halinde sınıflandırılabilir.

Bunlar;

1- Köylerde deprem anında hemen yıkılan; çamur ve taşlarla örülen duvarlar üzerine aralıklı olarak konulan ağaçlara çakılan ahşap çıtalar üzerine çamur ve saman karışımı dökülerek tavanları oluşturulan binalar.

2- Van ve Erciş’de yıkılan betonarme binalar.

*     *     *

30 Ekim 1983 tarihinde meydana gelen Erzurum-Kars depreminde İmar ve İskan Bakanı olarak alanda 9 gün kalarak tüm müdahaleyi yürütmüştüm.

O zamanki deprem daha çok köylerde ve iki küçük ilçede (Horasan-Narman) meydana gelmişti. Birkaç istisnası dışında hepsi benim yukarıda izah ettiğim köy evleri idi. Bu evler Van depreminde de olduğu gibi hemen yıkılmıştır. Duvarlarla bir bağlantısı olmayan çöken tavanın altında kalan insanlar daha yardıma koşanlar gelmeden hemen boğularak ölmüşlerdir.

Ülkemizin köylerinde bilhassa Orta, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde rastlanan bu tip yapıların yerine tek katlı yığma ve yarı yığma ahırlı evler inşa edilerek her depremde rastlanan ölümlerin önüne geçilmelidir.

Daha çok belediyelerin bulunduğu yerlerde inşa edilen betonarme binalar planlanması, onaylanması, inşası, kontrolü aşamalarında hassasiyet gösterilmesi gereken yapılardır. Her bakımdan teknik katkıyı gerektiren bu binaların yapımında, ne yazık ki, ilgililer gerekenleri yapmamaktadırlar.

Türkiye’de mevcut 3225 belediyenin 2300’ünün nüfusu 10 binin altında olup, bu belediyelerin büyük bir çoğunluğunda bir inşaat mühendisi bulunmamaktadır. Duyduğuma göre Van Belediyesinde bu görevi yürüten sorumlu iki yıllık meslek okulu mezunudur.

Hal böyle olunca hazırlanan göstermelik proje belediyeye verilmekte, belediyece mühürlenmekte ve binanın yapımı hiçbir kontrol uygulanmadan müteahhidin sorumluluğuna bırakılmaktadır. Konulan demirin ve dökülen betonun gereken mukavemeti sağlayıp sağlamadığı bilinmeyen, mutfağı, banyosu ve dış cephe görüntüsü güzel bu binaya insan coşku ile taşınmaktadır. Van depreminde olduğu gibi bu binalar insanların hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

Bu konuda yazmaya devam edeceğim.

İstanbul, 30 Ekim 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@