06.03.2013, 00:00 146

DEMOKRASİNİN GETİRDİĞİ KAVRAMLAR-3

Salim SAVCI

Salim SAVCI

MUHALEFET NEDİR?

Bu kavramı açıklayabilmek için önce “muhalif” sözcüğünü tanıyalım.

Muhalif: Bir düşüncenin karşısında olan kişi muhaliftir. Muhalif olan kişi, o görüşün yerine daha yararlısını ülke açısından söyler, görüş sahibini düşünmeye yöneltir, muhalefet yapar.

Muhalefet: Sözcük Arapçadır. Türkçemizde de çok kullanılır. Bir düşünce, bir görüş, bir davranış karşısında ülke için yararlı olan görüşleri söylemek, demokrasinin kökleşmesi için şarttır.

Muhalefet etmek: Demokratik düzende bir görüş, bir düşünceye uygar bir insanın konuşmalarıyla karşı çıkmasıdır. Muhalefet eden, kendi partisinin görüşünü nedenleri ile açıkladığı zaman, her bireyin düşünme yeteneği çalışır, vatandaşlık anlayışı sağlam temellere dayanır. Vatandaşlar da iktidarı ve muhalif partileri can kulağı ile dinler. Yasalara göre verilemeyen haklarını istemesini bilirler. Yönetenleri, daha olumlu hareket etmeye mecbur ederler.

Muhalefet partisi: Bir mecliste, bir toplantıda iktidarın dışında yer alan ve iktdidarı konuşmalarıyla, iktidarı denetleme yükümlülüğünü yerine getirir. Muhalefet partisi, mecliste aldığı oylara göre sıralanır, en fazla oy alan, ana muhalefet partisi diye anılır.

Tüm milletvekilleri ve senatörler, meclis içerisindeki konuşmalarından sorumlu tutulamazlar. Fakat onlar da ülkenin bütünlüğünü, birliğini bozan konuşmalardan sorumludurlar. Çünkü milletvekili ya da senatör yemininin dışına çıkamazlar.

Siyaset, halkın lehine yapılır. Ülkenin yararları dışta ve içte daima ön plana çıkarılır. Demokrasi, deneye deneye kökleşir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@